Policja kusi wysokimi zarobkami, a chętnych brak

Policja kusi wysokimi zarobkami, a chętnych brak
Brakuje mundurowych. W samej Wielkopolsce policja przyjmie ponad 400 osób. W skali całego kraju wakatów jest aż kilkanaście tysięcy.  
 
- Mamy dwa wakaty, natomiast koniec ubiegłego roku zamykaliśmy ze 100 procentowym stanem - przyznaje rzecznik prasowy pilskiej policji, gdzie pracuje ponad 300 policjantów. Sytuacja kadrowa nie jest tu aż tak dramatyczna jak w niektórych jednostkach, gdzie brakuje nawet kilkudziesięciu mundurowych.  
 
- Na ostatni dzień grudnia 2024 roku w Wielkopolsce służyło 8275 policjantek i policjantów na 8686 wszystkich policyjnych wakatów. Na chętnych w tym roku, którzy chcą założyć niebieski mundur czeka aż 411 wakatów - informuje nadkom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. 


 
A ci, którzy się zdecydują powinni zacząć od podania, które mogą złożyć w dowolnej jednostce policji. Do niego należy załączyć kilka dokumentów 
 
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej i dokumenty potwierdzające takie umiejętności, które ewentualnie mogą przydać się w policji, czyli np. kurs ratownika medycznego czy dobrą znajomość języków obcych - wymienia kom. Magdalena Gładka,

zastępca naczelnika Wydziału Ogólnego KPP w Pile. 
 
W podaniu osoba rekrutująca się do policji podaje także jednostkę, w której w przyszłości chciałby służyć.  
 
- Dokumenty są weryfikowane, osoba przechodzi poszczególne etapy, czyli test sprawności fizycznej, test wiedzy, potem jest test multiselekt, rozmowa z psychologiem i komisja lekarska - dodaje  kom. Magdalena Gładka. 
 
Po pomyślnym przejściu rekrutacji kandydat trafia do Szkoły Policji. Służba kusi wysokimi zarobkami.  
 
- Ostatnie zmiany dotyczące wynagrodzeń w policji spowodowały to, że już nawet kursanci, którzy odbywają szkolenie podstawowe, mogą liczyć na wynagrodzenie rozpoczynające się od 5 tys. zł na rękę - mówi sierż. szt. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji. 
 
Pod koniec ubiegłego roku weszły w życie przepisy mające znacznie ułatwić kwalifikację kandydatów do policji. Służba zachęca także do powrotu byłych mundurowych, proponując dwie możliwości.  
 
- Pierwsza z nich dotyczy powrotu do służby na czas nieokreślony, druga natomiast dotyczy tej nowości, która została wprowadzona, czyli służby kontraktowej. W tym momencie kandydaci mogą przystąpić do wykonywania takiej służby. Trwa ona od 2-5 lat - dodaje rzecznik. 
 
W tej sytuacji policjant oprócz wynagrodzenia z kontraktu otrzymuje także jednocześnie emeryturę.

Komentarze