Postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne
Początek nowego roku to dla wielu z nas czas na zmianę swojego życia. Zaczynamy uprawiać sport, zdrowiej się odżywiać i uczyć się nowych rzeczy. Jak przy nadmiarze codziennych obowiązków wytrwać w noworocznych postanowieniach i czy one w ogóle mają sens?

Wielu z nas podczas sylwestrowej zabawy, po powitaniu nowego roku i zostawieniu za sobą starego, obiecuje sobie zmiany. Jednak w postanowieniach często jest nam trudno wytrwać. 
 
- Warto rozpocząć naszą nową ścieżkę i postanowienia od ich dokładnego sprecyzowania – określenia konkretnego celu, a przede wszystkim realnego, co nie zawsze jest proste, ponieważ mamy taką naturę, że wydaje nam się, iż możemy więcej, niż jesteśmy w stanie zrealizować - mówi Agnieszka Pankau, dietetyk kliniczny. 
 
Dobrze, aby nasze cele były realne i mierzalne. 
 
- Jak wynika z najnowszych badań, aż 2/3 osób, które mają postanowienia 1 stycznia, nie wytrwa w nich do końca miesiąca. Myślę więc, że warto stawiać sobie małe cele - informuje Kamila Kickel-Hinz, manager Gym Factory.
 


Jeśli chcemy zacząć uprawiać sport, warto rozpocząć od małych kroków: spacerów, truchtania lub grupowych zajęć pod okiem instruktora.

- Nawet dla osób, które są tzw. kanapowcami, na początku wystarczy ćwiczyć dwa razy w tygodniu, chociaż przez miesiąc, aby dać sobie czas na wprowadzenie ruchu i uniknąć szoku dla organizmu, a potem zwiększyć do trzech razy w tygodniu - dodaje manager.


 

Istotne jest także to, na ile nasze cele są ważne dla nas samych.

- Przede wszystkim musimy zweryfikować, czy czegoś naprawdę pragniemy i czy jest to nam potrzebne. To jest najważniejsze. Wówczas układamy plan działania - stwierdza Romana Otto, psycholog, psychoterapeuta.
 
Najlepiej spisać go na kartce. Można motywować się w grupie wsparcia, nagradzać lub karać, ale nade wszystko – jak dodają psycholodzy – być dla siebie wyrozumiałym. Potknięcia po drodze do wymarzonego celu nie są tak istotne, jak to, czy na końcu go zrealizujemy.

Komentarze