Sztuczna czy prawdziwa?

Sztuczna czy prawdziwa?
Przedświąteczne szaleństwo zakupowe trwa w najlepsze. Dotyczy to również choinek. Coraz częściej kupujemy te żywe. Leśnicy radzą jak o nie dbać by cieszyły oko jak najdłużej. 

Pilscy leśnicy od lat przekonują, że najlepsze są choinki naturalne. Pachnące lasem drzewka wprowadzą do każdego domu świąteczny klimat i są lepszym wyborem również dla planety. 

- Żywa choinka jak spełni swoja funkcję, czyli przez święta zdobi nasze domy i mieszkania, potem trafia na kompostownik. Tam w ciągu dwóch, trzech lat rozkłada się i trafia do obiegu materii. Sztuczna choinka rozkłada się natomiast 500 lat - powiedział Rafał Cieślak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.





Nie tylko leśnicy, ale i organizacje proekologiczne zachęcają do kupowania żywych choinek. Ich uprawa przyczynia się do mniejszej emisji gazów cieplarnianych niż produkcja tych plastikowych. Sztuczne choinki są wytwarzane z materiałów ropopochodnych. W dodatku najczęściej ściągane są z Chin, a nie z pobliskiej plantacji, co znacznie wpływa na ślad węglowy.  

- Przede wszystkim pytać sprzedawcę z jakiego źródła pochodzi choinka i kiedy była wycinana. Jak przywozimy ją do domu nie stawiajmy jej przy kaloryferze. Miejmy stojak z wodą, żeby ja podlewać przez jakiś czas - mówiła Maria Bajsarowicz, rzeczniczka prasowa Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
 

Zanim przyniesiemy ją do domu warto stopniowo przyzwyczajać drzewko do temperatury panującej wewnątrz. Przez jakiś czas potrzymać na balkonie, tarasie czy w garażu. W ten sposób dłużej będzie cieszyć nasze oczy zielonym igliwiem. Jednak najlepszym wyborem jest kupno choinki w donicy. Na wiosnę możemy wsadzić ją do ogrodu czy na działkę. Tu również ważne jest to, aby nie stała zbyt długo w ciepłym domu. Po zdjęciu ozdób, można ją przechowywać np. w chłodniejszym garażu.  

 
  
 

Komentarze