W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia liczy się każda sekunda. To, czy poszkodowany przeżyje, często zależy od kompetencji osób, które znajdą się na miejscu zdarzenia. Kurs KPP daje solidne podstawy, by w kryzysowej sytuacji działać skutecznie i zdecydowanie. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu ratownictwa, to szkolenie jest dla Ciebie!
Niezależnie od tego, czy na co dzień pracujesz w służbach mundurowych, czy po prostu chcesz być przygotowany na różne sytuacje życiowe, kurs KPP da Ci pewność, że będziesz wiedział, co robić, gdy ktoś w Twoim otoczeniu na przykład zasłabnie lub dozna bolesnego urazu. W tym artykule opisujemy, zakres materiału, wymagania oraz… korzyści z takiego szkolenia. A tych nie brakuje!
Program kursu KPP, czyli uderzeniowa dawka wiedzy w dwa weekendy!
Takie szkolenie to intensywne 66 godzin zajęć, podzielonych na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia odbywają się zazwyczaj podczas dwóch weekendowych zjazdów. Na co możesz liczyć?
- 25 godzin zajęć teoretycznych, które dają solidne podstawy z zakresu anatomii, fizjologii i ratownictwa i kwestii prawnych.
- 41 godzin ćwiczeń praktycznych, podczas których instruktor kwalifikowanej pierwszej pomocy nauczy Cię, jak w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Będziesz ćwiczyć na fantomach i symulatorach, ale też weźmiesz udział w realistycznych scenkach pozorowanych.
Dowiesz się też jak:
- ocenić stan zdrowia poszkodowanego,
- prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłych i dzieci,
- obsługiwać defibrylator AED,
- udzielać pomocy w przypadku urazów, krwotoków, oparzeń, zawału serca czy udaru mózgu.
Integralną częścią KPP są też ćwiczenia z zakresu ewakuacji i transportu poszkodowanych, bo podczas rzeczywistej akcji równie ważne jak udzielenie pomocy jest bezpieczne przeniesienie poszkodowanego w miejsce, gdzie będzie mógł otrzymać dalszą opiekę medyczną.
Taki układ zajęć gwarantuje, że będziesz miał nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które realnie mogą uratować komuś życie – i jest to kluczowa zaleta
kursów KPP organizowanych w Pile przez Centrum Ratownictwa.
Wymagania do kursu KPP – co warto wiedzieć?
Szkolenie jest dostępne dla wszystkich pełnoletnich osób, które chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Nie musisz mieć wcześniejszego doświadczenia w ratownictwie, nie jest wymagane też żadne specjalistyczne wykształcenie, na przykład medyczne.
Ważne jednak, by Twój stan zdrowia pozwalał na udział w zajęciach. Na szczęście nie oznacza to, że musisz być ideałem sportowca. Wystarczy zwykła, „przeciętna” kondycja fizyczna – przyda się ona podczas niektórych scenek pozorowanych. To niewielkie wymagania, które spełnia niemal każdy z nas.
Co zyskasz dzięki kursowi KPP? Lista jest długa
Kurs KPP to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zyskasz:
- pewność, że w sytuacji zagrożenia będziesz umiał udzielić pomocy sobie i innym. Ta świadomość daje ogromny komfort psychiczny i poczucie kontroli nad sytuacją,
- umiejętności, które mogą uratować życie Twoich bliskich, współpracowników, a nawet przypadkowo spotkanych osób. Nigdy nie wiadomo, kiedy możesz znaleźć się w sytuacji, gdy Twoja interwencja będzie na wagę złota,
- punkty w rekrutacji do służb mundurowych. Ukończony kurs KPP jest zawsze dodatkowym atutem dla kandydatów do policji, straży pożarnej czy wojska,
- możliwość rozpoczęcia kariery w ratownictwie. Kurs KPP to często pierwszy krok do zostania ratownikiem medycznym czy rozpoczęcia pracy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego,
- cenny wpis w CV, który może zaprocentować przy ubieganiu się o pracę, awans czy lepsze stanowisko. Pracodawcy coraz częściej doceniają pracowników z umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy.
KPP to także (a może przede wszystkim) inwestycja w siebie, swoje poczucie pewności i swoją przyszłość zawodową. Jeśli masz możliwość udziału w takim szkoleniu – nie wahaj się ani chwili!
Komentarze