Przyszłoroczny budżet miasta, według przygotowanego projektu, ma być rekordowy. Po stronie dochodów zaplanowano 515 mln złotych, a wydatki wyniosą 525 milionów.
- Jest to budżet zaplanowany w taki sposób, że deficyt wynosi tylko 10 mln złotych, a nadwyżka operacyjna przekroczyła 14 mln zł. To znacząca różnica w porównaniu do poprzednich budżetów - mówi Ewelina Ślugajska, skarbnik Miasta Piła.
Ważną częścią budżetu będą inwestycje. W przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć na nie 97 mln złotych. Jedną z kluczowych inwestycji jest rozwój terenu wokół lotniska, gdzie powstaje nowa strefa przemysłowa.
- W ramach uzbrojenia i przygotowania infrastruktury pod strefę przemysłową powstanie droga, ścieżka rowerowa oraz chodniki, a także sieci wodno-kanalizacyjne, które umożliwią podłączanie się przyszłym inwestorom - informuje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Piły.
W budżecie przewidziano także środki na dokończenie przebudowy stadionu żużlowego oraz budowę pierwszego publicznego przedszkola na Zielonej Dolinie.
- To przedszkole ruszy we wrześniu. Jeśli ktoś z państwa był w tym rejonie, zapewne zauważył, że budynek jest już prawie gotowy, a wszystkie przyłącza również zostały zainstalowane. Zarys całego terenu wokół jest również przygotowany - mówi Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Piły.
Nie zabraknie również działań wspierających bioróżnorodność na terenie miasta.
- Planujemy wprowadzenie dużej liczby drzew, dostosowanych do panujących obecnie warunków klimatycznych i siedliskowych, a także krzewów, bylin i innych roślin, które zapewnią dostępność bazy pokarmowej dla pszczół w przestrzeni miejskiej przez jak najdłuższy czas - informuje Rafał Lisiecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.
Miasto przeznaczy 25 milionów złotych na transport zbiorowy, w tym na zakup kolejnych siedmiu autobusów elektrycznych i pięciu autobusów napędzanych wodorem. Przy ul. 14 Lutego powstanie nowy parking na kilkadziesiąt samochodów. W przyszłorocznym budżecie uwzględniono również remonty dróg oraz budowę nowych ścieżek rowerowych.
- Będzie to budżet, który ambitnie patrzy w przyszłość. Wprowadzenie nowych technologii, otwarcie drogi do nowej strefy przemysłowej, co stworzy nowe miejsca pracy i rozszerzy rynek, a także projekty, które podnoszą jakość życia, poprawiają funkcjonowanie osiedli i całego miasta - mówi Beata Dudzińska, prezydent Miasta Piły.
Radni miejscy będą głosować nad przyjęciem projektu budżetu.
Komentarze