Po igrzyskach olimpijskich w Paryżu i analizie ostatnich miesięcy władze Polskiego Związku Kajakowego zakomunikowały na początku listopada o rozstaniu z Tomaszem Krykiem, dotychczasowym szkoleniowcem pierwszej kadry narodowej kajakarek. Przez ostatnie tygodnie trwał proces rekrutacji jego następcy. Do związku spływały oferty prowadzenia reprezentacji zarówno od trenerów krajowych, jak i z Węgier.
Ostatecznie zarząd PZKaj zdecydował się na wybór Zbigniewa Kowalczuka. W przeszłości pracował jako trener juniorskiej reprezentacji Polski kajakarek. Od ponad trzydziestu lat jest związany zawodowo ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Wałczu, gdzie odpowiada za rozwój sportowy jej wychowanków. W trakcie pracy w wałeckim SMS-ie czy kadrą Kowalczuk współpracował m.in. Karoliną Nają, Justyną Iskrzycką, Adrianną Kąkol, Sandrą Ostrowską czy Katarzyną Kołodziejczyk.
– Trener Kowalczuk zna większość obecnych zawodniczek z czasów pracy w SMS-ie, to u niego stawiały one pierwsze poważniejsze kroki choćby w zakresie techniki wiosłowania. Do swojej kandydatury przekonał nas w bezpośredniej rozmowie, przedstawiając wizję i metody treningowe, jakie ma zamiar stosować. Nie jest osobą kierującą się wyłącznie przeczuciami, nie pracuje „na nos”, tylko wykorzystuje naukę i wprowadza nowinki techniczne
– wyjaśnia Adam Seroczyński, wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego ds. sprintu kajakowego.
Popularne „Atomówki” może i nie zdobyły upragnionego medalu IO w Paryżu, ale zdaniem nowego szkoleniowca kadry, wciąż należą do ścisłej światowej czołówki i mają pełne prawo myśleć o kolejnych sukcesach. – Bardzo się cieszę, że Polski Związek Kajakowy zdecydował się na współpracę ze mną, odbieram to jako duży kredyt zaufania i postaram się nie zawieść oczekiwań. Poprzeczka jest wysoko zawieszona, pewne sprawy będą dla mnie nowe, ale wokół reprezentacji jest bardzo fajna i życzliwa atmosfera, a niektórzy trenerzy jak Ryszard Hoppe już zaoferowali pomoc w realizacji założeń szkoleniowych – opowiada Kowalczuk, który pracował z kadrą juniorek od 2012 do 2021 roku. – Ta reprezentacja ma bardzo duży potencjał. Zawodniczki, które zadeklarowały dalszą współpracę, są perspektywiczne w kontekście następnych igrzysk. W mojej ocenie ta grupa wymaga większego, indywidualnego rozwoju. Same starty przed IO pokazały, że brakuje nam osób, które w konkurencjach indywidualnych są w stanie dorównać najlepszym. Sam potencjał tej grupy daje duże możliwości w tworzeniu dwójek i czwórek. Trzeba tylko popracować nad indywidualnym poziomem zawodniczek i wybierać najlepsze opcje dla reprezentacji – dodaje trener.
opr. i fot. Polski Związek Kajakowy
Komentarze