W minionym tygodniu funkcjonariusze zauważyli 18-latka przy jednym z bankomatów w Szczecinku. Chłopak na widok policjantów zaczął się nerwowo zachowywać, i próbował uciekać. Funkcjonariusze go zatrzymali. 18-latek miał przy sobie 6 tys. zł.
- Wizerunek tak zwanego „odbieraka” udało się ustalić dzięki wielu czynnościom wykonanym przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. Jak ustalili policjanci podejrzany mężczyzna wypłacał duże sumy gotówki w Pile, Szczecinku i Koszalinie - informuje mł. asp. Magdalena Mróz z pilskiej policji.
18-latek usłyszał zarzuty i został objęty dozorem policyjnym. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.
Na czym polega oszustwo na „BLIK-a”?
Oszustwo metodą na „BLIK-a" polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. W przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda, właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.
fot. KPP Piła
Komentarze