Powiedzieć, że była to postać kultowa, to tak jakby nic nie powiedzieć. Z pewnością odcisnął trwały ślad w historii polskiej telewizji, a dla wielu jego fanów był inspiracją do tworzenia czegoś z niczego. W Czarnkowie oficjalnie odsłonięto ławeczkę z Adamem Słodowym, jednym z najsłynniejszych czarnkowian.
Wciąż dla wielu osób slogan “zrób to sam” nieodłącznie kojarzy się z programami telewizyjnymi z serii o takim właśnie tytule, a których autorem był Adam Słodowy. 24 lata emisji i ponad pół tysiąca odcinków pokazuje jak ogromną siłę odziaływania miały jego programy. Niewielu jednak pamięta, że w latach 50-tych własnoręcznie stworzył samochód
- Bardzo mi zależało na tym, żeby docenić męża jako pioniera motoryzacji w Polsce, bo wszyscy o tym zapominają, bo majsterkowanie przyćmiło wszystkie jego zainteresowania, a to był człowiek renesansu. Ja się śmiałam, że przez tych blisko 50 lat wspólnego życia to tak jakbym skończyła dwa uniwersytety, bo musiałam mu w jakimś sensie dorównać, żeby być partnerem do rozmów (czyli pani też jest majsterkowiczką?). Ach proszę pana, przecież mąż by sobie nie wziął innej kobiety - mówi Bożenna Kwiatkowska-Słodowy, żona Adama Słodowego.
A dzisiaj w Czarnkowie i kobiety, i mężczyźni, mali i duzi mogą przysiąść na ławeczce tuż obok Adama Słodowego. Projekt wykonał znany rzeźbiarz Jarosław Bogucki
- Jak ja dowiedziałam się, że on będzie autorem tego pomnika to w ogóle niemalże skakałam z radości, bo ten pan jest autorem powstańca w rynku, a tym pomnikiem byłam zachwycona od kiedy tylko zobaczyłam jego zdjęcie - mówi Bożenna Kwiatkowska-Słodowy.
- Ja pamiętam Adama Słodowego, bo jestem jeszcze z tego pokolenia, które oglądało te programy, próbowałem wykonać kilka z jego koncepcji z różnym skutkiem, od razu się przyznaję, że gitara mi się nie powiodła - mówi dr hab. Jarosław Bogucki, rzeźbiarz, autor projektu.
Ale to co przed laty się nie powiodło, w przypadku ławeczki udało się i to bardzo, chociaż sam autor rzeźby przyznaje, że nie było to łatwe zadanie.
- Jeśli chodzi o materiały źródłowe, które były niezbędne do wykonania portretu, rzetelnego portretu, no to tutaj nie było to wcale takie proste, bo zależało mi na tym, aby przedstawić Adama Słodowego w tych latach, kiedy on rzeczywiście był najbardziej popularny - dr hab. Jarosław Bogucki mówi rzeźbiarz, autor projektu.
Od dzisiaj efekty można oglądać w Czarnkowie. Ławeczka ze Słodowym powstała w ramach budżetu obywatelskiego i ma szansę stać się jedną z większych atrakcji w Czarnkowie.
Komentarze