Powstanie biogazownia. Podpisano list intencyjny

Powstanie biogazownia. Podpisano list intencyjny
Na terenie powiatu wałeckiego powstanie biogazownia. Jej celem będzie ograniczenie kosztów za ogrzewanie, ciepłą wodę czy energie elektryczną w instytucjach publicznych. Dziś w tej sprawie samorządowcy podpisali list intencyjny. 

Cały projekt związany z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego opierał się będzie na ścisłej współpracy z partnerem niemieckim. W tamtejszym powiecie Greiswfald powstały takie rozwiązania, które zdają egzamin. A w przypadku obecnej sytuacji, gdy toczy się wojna w Ukrainie dostęp do konwencjonalnych źródeł energii jest skomplikowany i drogi. Zatem niezbędne jest poszukiwanie nowych rozwiązań. 

- Biogazownie zarówno elementy fotowoltaiki. Różnego rodzaju tak powiem rozwiązania i technologie już dzisiaj w Niemczech bardzo fajnie funkcjonują. Jednocześnie dają taką gwarancję i zabezpieczenie energetyczne - twierdzi Sebastian Trojanowski, dyrektor biura Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego. 

A zyskać na tym mogą także mieszkańcy powiatu wałeckiego.   

- Energia jest nam bardzo potrzebna. Wszystko robimy, żeby ta energia była jak najtańsza. I jeżeli wprowadzimy energię odnawialną i uda nam się wprowadzić do naszych sieci. To znaczy, że będziemy mieli mniejsze koszty, a te koszty przede wszystkim są bardzo ważne, pomniejszone dla obywateli - przekonuje Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki. 

Poza tym samorządy korzystające biogazowni będą na tym zarabiać.  



- Nadwyżki, które będą dostarczane do dużych odbiorców w postaci biometanu, czy energii elektrycznej będą generowały przychód dla tego podmiotu zarządzającego tą biogazownią i będą dzielone na jednostki samorządu terytorialnego, aby w tym momencie zasilać swój budżet - dodaje Sebastian Trojanowski. 



Dla biogazowni, która powstanie na terenie powiatu wałeckiego do wyboru będą dwie lokalizacje.  Znajdują się one na terenie gminy wiejskiej Wałcz. W okolicach Lubna i Górnicy. 

- Jeżeli będą powstawały elektrownie wiatrowe, jeżeli będą powstawały farmy fotowoltaiczne czy w tym przypadku biogazownie. No to tylko i wyłącznie mogą być tam zlokalizowane, gdzie będzie zero uciążliwości dla mieszkańców - zapewnia Jan Matuszewski, wójt gminy Wałcz. 

Projekt zabezpieczenia energetycznego powiatu wałeckiego zakłada dwa etapy. Pierwszy dotyczyć będzie kampanii informacyjnej na temat biogazowni i sfinansowany będzie ze środków Programu Współpracy Interreg. Drugi zaś związany będzie z budową biogazowni. Środki finansowe na tę część projektu będą pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Czas realizacji to nie więcej niż 5 lat. A do projektu przystąpili prócz powiatu wałeckiego gmina miejska Wałcz, gmina Tuczno i Człopa oraz gmina wiejska Wałcz.

Komentarze