Wzorem w systemowej opiece nad ofiarami przestępstw może być Szwecja. Kraj pod względem działania policji podzielono na siedem obszarów. Tylko w samym południowym regionie, pracowników dedykowanych do pracy z ofiarami przestępstw jest aż 70.
- Przeprowadzamy ocenę ryzyka i na podstawie oceny ryzyka podejmujemy decyzję o tym, jakie środki należy podjąć, jaka ochrona i wsparcie są potrzebne ofierze - szwedzka policjantka Sussane Gosenius.
A te jest bardzo różne. To nie tylko wsparcie prawne. Ofiary potrzebują często także pomocy psychologa.
- Dla jednej osoby, oczywiście w cudzysłowie, zwykła kradzież, może być bardzo mocno oddziałująca na jego psychikę, a musimy też pamiętać o tych najcięższych przestępstwach, musimy pamiętać także o przestępstwach z nienawiści, o nierównym traktowaniu - tłumaczy podkom. Dariusz Szęfel ze Szkoły Policji w Pile.
W wielu krajach brakuje jednak systemowych rozwiązań i programów wsparcia.
- To część ich pracy, policja często myśli, że moim zadaniem jest złapanie przestępcy, ale ich zadaniem jest również opieka nad ofiarą i pomoc jej. Niestety teraz przytłoczeni mnóstwem formularzy do wypełnienia, mają tak wiele rzeczy do zrobienia, więc musimy im pomóc w pracy polegającej na pomaganiu ofiarom -tłumaczy Levent Altan, Victim Support Europe.
Śledczym powinno zależeć na tym, aby ofiary przestępstw były w stanie brać udział w całym procesie. Często pokrzywdzeni są zarazem jedynymi świadkami tego co zaszło.
- Ofiary są naszym najlepszym dowodem. Nawet lepszym niż odbitki palców i DNA. Więc jeśli zapewnimy im najlepszą ochronę, wsparcie i nastawienie, wniosą wkład w cały proces prawny. To jest nasz cel - dodaje Sussane Gosenius.
Bo ułatwia to także prace organom ścigana, które dzięki współpracy z pokrzywdzonymi mogą szybciej zatrzymać sprawcę przestępstwa. W kursie współorganizowanym przez Szkole Policji w Ple, udział berze kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy.
- Mamy przedstawicieli 15 krajów z terenu Unii Europejskiej, m.in. Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Łotwa, Czechy, Szwecja, Grecja, ale też zajęcia prowadzone są hybrydowo, bo część zajęć prowadzono jest także online przez ekspertów międzynarodowych - wylicza podkom. Dariusz Szęfel.
A także na miejscu. W trakcie kursu w Szkole Policji prowadzone są także praktyczne warsztaty. 11 Międzynarodowy kurs CEPOL zakończy się w piątek.
Komentarze