Kompleksowe przygotowanie pacjenta do leczenia. Prehabilitacja w Pile

Kompleksowe przygotowanie pacjenta do leczenia. Prehabilitacja w Pile
Mniej powikłań, większa przeżywalność pacjentów i więcej pieniędzy w budżetach szpitali – tak mogłaby wyglądać rzeczywistość polskiej służby zdrowia. Wystarczy wprowadzić systemowo prehabilitację, czyli kompleksowe przygotowanie chorych do leczenia i o tym rozmawiano w pilskim Szpitalu Specjalistycznym w Międzynarodowym Dniu Bezpieczeństwa Pacjenta.  
 
- W Polsce mnóstwo pieniędzy, bo 1/5 budżetu idzie na leczenie powikłań - mówi  prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej UM w Poznaniu. A te wydatki można byłoby częściowo przeznaczyć na inne cele. Tak samo jak znacząco zmniejszyć występowanie powikłań u pacjentów, w tym tych śmiertelnych. Te niestety często są efektem systemowych dziur. 
 
- Możemy ruszyć w podróż z na wpół pustym bakiem, ale albo liczymy na szczęście, albo staniemy w połowie drogi. Jeżeli dopilnujemy tego przeglądu samochodu, nalejmy wszystkiego co trzeba, mamy olbrzymią szansę dojechać bezpiecznie do celu. Prehabilitacja to właśnie kompleksowe myślenie, jak przygotować pacjenta do tej podróży, którą jest leczenie - dodaje prof. dr hab. Tomasz Banasiewicz. 
 
W wielu szpitalach nadal brakuje kompleksowego przygotowania pacjenta do leczenia, w tym zabiegu czy operacji. A to często daje opłakane skutki.  
 
- Mamy rosnąca liczbę publikacji, pokazujących jednoznacznie, że np. przed zabiegiem u pacjentów z rakiem żołądka - było to duże badanie francuskie – wprowadzenie kompleksowej prehabilitacji zmniejszyło odsetek powikłań o 60 proc. To jest potężna ilość. Poprawiło też przeżycia w tej grupie pacjentów - przekonuje specjalista. 
 


A wszystko tylko dzięki prehabilitacji, czyli systemowemu zaopiekowaniu się chorym jeszcze przed zabiegiem. Począwszy od odpowiedniego żywienia, tak aby pacjent miał energię, by wygrać z chorobą, poprzez wzmocnienie organizmu ćwiczeniami, po konsultacje z innymi specjalistami i odpowiednie zaopatrzenie już po zabiegu.  


 
- To co dzieje się z pacjentem w czasie zabiegu i po nim, porównywane jest do przebiegnięcia maratonu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie biegnie maratonu, a nawet półmaratonu bez przygotowania, więc przede wszystkim budowanie świadomości, że można lepiej przygotować się do zabiegu operacyjnego – to jest podstawa - tłumaczy lek. med. Anna Michałowska, anestezjolog w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. 
 
Po stronie pacjenta ale także lekarzy i pozostałego personelu medycznego. W Pile poradnia prehabilitacji, czyli kompleksowego przygotowania pacjenta do zabiegu działa od ponad 3 lat.  
 
- Była pewna przerwa, w tej chwili ona pracuje w wąskim zakresie, bo jednego dnia w tygodniu, w związku z tym, skupiamy się na najbardziej potrzebujących pacjentach. Natomiast jest duże pole do rozwoju - dodaje lek. med. Anna Michałowska. 
 
To jednak jest uzależnione od pieniędzy. Narodowy Fundusz Zdrowia zdaniem dyrektora pilskiego szpitala nie widzi potrzeby finansowania kompleksowego przygotowania pacjenta do leczenia.  
 
- Myślę, że fundusz zauważy potrzebę sfinansowania prehabilitacji w pełnym wymiarze. W układzie lekarza anestezjologa, farmaceuty, fizjoterapeuty i dietetyka, bo o takiej prehabilitacji, o całościowym podejściu do pacjenta mowa - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. 
 
Ważne informacje dla pacjenta znajdują się na stronie prehabilitacja.pl.

Komentarze