Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
5 233 osoby odebrały sobie życie w ubiegłym roku. To najwięcej od kilku lat. Najczęściej na swoje życie nastają mężczyźni, a największą grupą wiekową są dzieci od 13 do 18 roku życia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.  
 
- Ta higiena psychiczna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o ludzi dorosłych, bo to się będzie przekładało na wsparcie młodych ludzi. Wiadomo, że tym pierwszym psychologiem dla dziecka jest rodzic. To jest ważne, im ta kondycja dorosłego będzie lepsza, to to dziecko będzie czuło się przy nim bezpieczniej i stabilniej. To ważny czynnik, także tu apel do wszystkich dorosłych: dbajmy o swoje zdrowie psychiczne, będziemy mogli też wspierać te osoby, które są pod naszą opieką, osoby od nas zależne - tłumaczy Grzegorz Zięba,

specjalista terapii uzależnień w Ośrodku Monar w Pile. 
 
W Polsce więcej osób traci życie w wyniku samobójstwa niż wypadku drogowego. Po ostateczne rozwiązanie sięgają młodzi ludzie do 18 roku. Najmłodsze dziecko, jakie odebrało sobie życie miało 8 lat... Statystki zatrważają. Codziennie w Polsce popełnia samobójstwo 15 osób, a prawie 300 podejmuje próbę. Najczęstszą przyczyną jest poczucie samotności czy wykluczenia z grupy, a także brak zrozumienia u bliskich osób.  

Pomocy można szukać choćby w MONAR-ze w Pile, można zadzwonić pod nr tel. 535 618 444, a terapeuta obecny na dyżurze pokieruje dalej. Jest też bezpłatny telefon zaufania. Dla dzieci i młodzieży: 116 111, a dla dorosłych: 116 123.  

Komentarze