Betonoza to określenie trendu, który nabrał rozpędu kilkanaście lat temu i nadal postępuje w niektórych polskich miastach i miasteczkach. Często jest połączony z wycinaniem drzew, pozbywaniem się zieleni i miejsc zacienionych. Można znaleźć takie przykłady w całej Polsce. Teraz coraz częściej mówi się o odbetonowaniu, czyli trendzie zupełnie przeciwnym betonozie. Władze Krajenki postanowiły pójść tym śladem. Pierwszym punktem na mapie miasta, w którym beton ma przejść do historii, jest rynek. Wiele lat temu postawiono właśnie na ten materiał, a drzewa wycięto. Niedługo ma się to zmienić.
- Chcielibyśmy zrewitalizować ten rynek jak najniższym kosztem. Takim głównym założeniem jest, żeby zrobić to w czynie społecznym, za pomocą rąk ludzkich. Doszły do nas informacje, że w innych samorządach podobne akcje miały już miejsce. My jesteśmy pionierami, jeżeli chodzi o złotowszczyznę i oby nam się to udało - mówi Arkadiusz Michalski, burmistrz Krajenki.
Czyli mieszkańcy sami będą mogli zasadzić rośliny na krajeńskim rynku. Miasto chce przeznaczyć na odbetonowanie tego miejsca 120 tys. złotych. Zazielenienie, oprócz cienia w upalnie dni i zmniejszenia temperatury, w przypadku Krajenki ma jeszcze jeden plus. Usunięcie betonu i pozostawienie ziemi wraz z roślinnością spowoduje wsiąkanie wody do gleby, a to spowoduje, że tamtejszy kościół pozbędzie się nadmiaru wilgoci, która niszczy jego mury. Żeby tak się stało potrzeba jeszcze zgody konserwatora zabytków.
Komentarze