Powstanie prosektorium w Pile

Powstanie prosektorium w Pile
Kamień węgielny pod nowoczesne prosektorium przy pilskim Szpitalu Specjalistycznym wmurowany. To kolejny krok do otworzenia kierunku lekarskiego w Pile. Stara się o to poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza. 
 
Tej inwestycji nie byłoby, gdyby nie plany otworzenia w Pile kierunku medycznego. Prosektorium z możliwością przeprowadzania zajęć to jeden z wymogów formalnych, które musi spełnić Uniwersytet Adama Mickiewicza. Szpital Specjalistyczny otrzymał na tę inwestycje 6 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego. 
 
- Te zaplecze potrzebne jest już na pierwszym roku do nauki anatomii przez studentów, więc chcielibyśmy przygotować to w takim wydaniu, który będzie odpowiadał XXI wiekowi. Nie chcieliśmy tego robić na zasadzie obecnie funkcjonującego prosektorium, którym dzisiaj dysponuje szpital, ale chcieliśmy zrobić prosektorium dydaktyczne - tłumaczy Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. 


 
Na pierwszym piętrze powstaną sale z możliwością oglądania na żywo zabiegów i operacji przeprowadzanych na szpitalnym bloku. W budynku powstanie także część z chłodniami oraz nowoczesne pomieszczenia do przeprowadzania badan patomorfologicznych i genetycznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowoczesne prosektorium przy pilskim szpitalu będzie oddane do użytku w październiku.  
 
- Mówię o symbolicznym znaczeniu tego aktu, bo jesteśmy w trakcie konstruowania programu kształcenia, wyposażenia biblioteki, zdobywania także środków na kolejne inwestycje. Chcemy to bardzo porządnie przygotować w taki sposób, żeby to kształcenie w Pile było marką samą w sobie - zapewnia prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
 
W tym celu Uniwersytet Adama Mickiewicza oprócz Szpitala Specjalistycznego, podjął współpracę z pilską Akademią Nauk Stosowanych. Kierunek medyczny ruszy prawdopodobnie w przyszłym roku akademickim.

Komentarze