Rozwód to nie koniec świata — sprawdź jak sobie z tym poradzić!

Rozwód to nie koniec świata — sprawdź jak sobie z tym poradzić!

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie mogą spotkać człowieka. Niezależnie od tego, czy jest to wynik długotrwałych problemów, czy nagłego kryzysu, zakończenie małżeństwa jest trudnym doświadczeniem, które wpływa na różne aspekty życia. Warto jednak pamiętać, że rozwód to nie koniec świata. Może być on początkiem nowego, lepszego etapu w życiu. Aby, jak najlepiej przejść przez cały proces rozwodowy trzeba się do niego odpowiednio przygotować.
 

Czym jest rozwód?

Rozwód to formalne zakończenie małżeństwa przez sąd, które skutkuje rozwiązaniem związku małżeńskiego wraz ze wszystkimi prawnymi konsekwencjami. Proces ten pozwala małżonkom zakończyć ich wspólne życie i uregulować sporne kwestie. Sprawy rozwodowe należą do zakresu prawa rodzinnego. Instytucja rozwodu została uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Sąd orzeka rozwód na podstawie wniosku złożonego przez jednego lub oboje małżonków, pod warunkiem że nastąpił zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Ponadto, w trakcie procesu rozwodowego, sąd ustala, czy któryś z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa.

Kiedy sąd nie może orzec rozwodu?

Rozwód nie może zostać orzeczony, jeśli wnioskuje o niego małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek zgodzi się na rozwód. Wyrok rozwodowy nie może również zapaść jeśli jego skutki mogłyby negatywnie wpłynąć na dobro małoletnich dzieci lub gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jakie sprawy rozstrzyga sąd w toku postępowania rozwodowego?

Podczas rozwodu sąd obligatoryjnie rozstrzyga kwestie związane z wykonywaniem władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Sąd w wyroku rozwodowym może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodziców lub powierzyć ją jednemu z nich, ograniczając władzę rodzicielską drugiego. Sąd może także orzec o pozbawieniu władzy rodzicielskiej lub o jej zawieszeniu. W przypadku, gdy małżonkowie po rozwodzie wciąż mieszkają razem, sąd ustala zasady korzystania ze wspólnego lokum.

Pozew rozwodowy może również zawierać wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd rozpatrzy go jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. W sprawach rozwodowych rozpatrywane są również kwestie kontaktów z dziećmi oraz obowiązku alimentacyjnego. O alimenty może ubiegać się również rozwiedziony małżonek, jeśli nie jest wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego. Warunkiem jest, aby jego sytuacja materialna po rozwodzie uległa pogorszeniu. Sąd orzekający o alimentach bierze pod uwagę zarówno potrzeby osoby wnioskującej, jak i możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Jakie są przesłanki do orzeczenia o winie?

Najczęściej sąd orzeknie rozwód z winy małżonka jeśli:

  • Nadużywa alkoholu,
  • Przyjmuje narkotyki,
  • Dopuścił się zdrady,
  • Nie zaspokaja potrzeb rodziny,
  • Uchyla się od pracy,
  • Stosuje przemoc w stosunku do członków rodziny,
  • Nie partycypuje w kosztach utrzymania domu.

Czym jest rozwód bez orzekania o winie?

Rozwód bez orzekania o winie to postępowanie, w którym małżonkowie decydują się zakończyć swoje małżeństwo bez wskazywania, kto jest odpowiedzialny za rozpad związku. Rozwód bez orzekania o winie opiera się na porozumieniu stron. Oznacza to, że obie strony muszą zgodzić się na zakończenie małżeństwa i uzgodnić ostateczne warunki rozwodu. Takie postępowanie jest zazwyczaj szybsze i mniej stresujące. Dodatkowo, taki rozwód jest zazwyczaj tańszy, ponieważ nie wymaga angażowania wielu świadków czy zbierania dowodów.

Co powinien zawierać wniosek rozwodowy?

Wniosek o rozwód jest kluczowym dokumentem, który inicjuje postępowanie rozwodowe. Jego poprawne przygotowanie jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na przebieg i szybkość procesu zakończenia małżeństwa. Aby mógł, on wywołać określone skutki prawne musi zawierać pewne elementy przewidziane dla pism procesowych. Kluczowe jest odpowiednie oznaczenie sądu, stron postępowania oraz ich przedstawicieli i ewentualnych pełnomocników. Do pozwu o rozwód należy również dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej lub wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych oraz zaświadczenie o dochodach i źródłach utrzymania.

W pozwie rozwodowym należy określić czy sąd ma orzekać o winie. W uzasadnieniu wniosku trzeba przytoczyć odpowiednie okoliczności faktyczne. Ważne jest opisanie, jak wyglądał przebieg małżeństwa, czy między małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia oraz z jakiego powodu ta więź została zerwana. Konieczne jest również wskazanie, że nie istnieją przesłanki uniemożliwiające orzeczenie rozwodu. Na poparcie przedstawionych w pozwie tez należy przedstawić odpowiednie dowody. Przedmiotem postępowania rozwodowego mogą być również sprawy o podział majątku wspólnego małżonków czy ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Jakie dowody mogą być używane w procesach rozwodowych?

Podczas postępowania rozwodowego sąd dopuszcza szeroki zakres dowodów, które mogą potwierdzić wersję wydarzeń przedstawioną przez stronę. Do najczęściej stosowanych dowodów należą zeznania członków najbliższej rodziny, sąsiadów oraz innych świadków. Dowodami mogą również być raporty i notatki policyjne, obdukcje lekarskie czy zeznania pracowników socjalnych. Moc dowodową mają również filmy, nagrania audio, zdjęcia, wiadomości e-mail czy SMS-y. Za dowód mogą również posłużyć wyciągi z kont bankowych czy zapłacone rachunki.

Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu rozwodowego?

Wraz z wnioskiem o rozwód należy złożyć następujące dokumenty:

  • Odpis aktu małżeństwa,
  • Odpisy aktów urodzenia wspólnych małoletnich dzieci,
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej,
  • Zaświadczenia o dochodach z ostatnich trzech miesięcy.

Czym jest separacja?

Separacja ma miejsce wtedy, gdy między małżonkami doszło do zupełnego, ale nie trwałego rozpadu małżeństwa. Istnieją dwa rodzaje separacji: faktyczna i formalna. Orzeczenia separacji przez sąd mogą żądać oboje małżonkowie. Istnieje kilka kluczowych różnic między rozwodem a separacją:

  • Przy zgodnym wniosku obojga małżonków, sprawa o separację jest rozpatrywana zdecydowanie szybciej niż sprawa o rozwód. W toku postępowania sąd ustala m.in. czy para nie ma małoletnich dzieci, a rozpad pożycia jest zupełny.
  • Separacji może domagać się małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. W przypadku rozwodu, żądanie rozwodu przez małżonka winnego rozpadu pożycia może być odrzucone przez sąd, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.
  • Małżonkowie w separacji są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. W przypadku rozwodu takie zobowiązania są ograniczone do obowiązków alimentacyjnych.
  • W czasie separacji żona nie może wrócić do panieńskiego nazwiska poprzez złożenie oświadczenia w Urzędzie Stanu Cywilnego. W przypadku rozwodu takie oświadczenie może zostać złożone.

Adwokat rozwód Wrocław — Na czym polega pomoc adwokata w sprawach rozwodowych?

Jeżeli rozwód jest dla nas dużym obciążeniem, możemy skorzystać z pomocy adwokata rozwodowego. Kancelaria adwokacka od spraw rozwodowych w ramach prowadzonej działalności udziela porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego dotyczących kwestii podziału majątku wspólnego, władzy rodzicielskiej oraz innych spraw dotyczących zakończenia małżeństwa. Adwokat rozwodowy prowadzi negocjacje między małżonkami, dążąc do osiągnięcia porozumienia w kluczowych kwestiach, takich jak podział majątku, czy ustalenie kontaktów z dziećmi. Jeżeli osiągnięcie między nimi konsensusu jest niemożliwe adwokat, reprezentuje klientów w sądzie. W toku toczącego się postępowania rozwodowego adwokat zajmuje się przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów oraz zapewnia wsparcie, co może zmniejszyć stres i niepewność związaną z tym trudnym okresem. 

Kancelaria Rozwodowa — Adwokat Klisz i Wspólnicy specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Oferujemy kompleksową pomoc prawną dla klientów potrzebujących wsparcia w sprawach rozwodowych, podziału majątku oraz alimentów. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem lub do osobistego odwiedzenia naszej kancelarii.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Dominikańska 7/4

61-762 Poznań

Tel.: 717405000

https://maps.app.goo.gl/fFg7w9ymFMXSWEjP6


Podsumowanie

Rozwód to trudny proces, ale właściwe przygotowanie się do niego pozwoli sprawnie przejść przez poszczególne jego etapy. Osoby, które planują rozwód, muszą najpierw przygotować pozew rozwodowy. W tym piśmie procesowym należy określić strony postępowania oraz wskazać, czy sąd ma orzekać o winie za rozpad małżeństwa. Podczas rozwodu sąd obowiązkowo rozstrzyga m.in. kwestie opieki nad dziećmi oraz alimentów. Dodatkowo, w postępowaniu rozwodowym może zostać rozpoznana kwestia podziału majątku wspólnego, pod warunkiem że nie spowoduje to wydłużenia procesu rozwodowego.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.