- Rozpoczynamy 20 czerwca, już o 11.00, prezentacjami zespołów zagranicznych na ulicach Jastrowia. Wieczorem przewidziane są prezentacje na polu piknikowym. Zaprezentują się zarówno zagraniczne jak i polskie zespoły bukowińskie. W piątek wieczorem nad jeziorem w Jastrowiu widowisko nocy świętojańskiej z udziałem wszystkich zespołów. W podobny sposób chcemy realizować edycję pilską. Rozpoczniemy ją w sobotę na wyspie, a jako że jest to czas świętojańskiej nocy więc zakończymy to też widowiskiem tego typu - mówi Zbigniew Kowalski, pomysłodawca i organizator Festiwalu Bukowińskie
Spotkania.
Na finał przewidziano występy zespołów Gerdan i Spadok z Ukrainy. Sam festiwal zakończy się w niedzielę prezentacją wszystkich zespołów. Początek o 15.00 na pilskiej Wyspie.
Bukowina to "mała ojczyzna" wielu narodów. Ta geograficzna kraina jeszcze w XIX wieku miała pełną autonomię. Na przestrzeni 10 tysięcy kilometrów w zgodzie żyło tam jedenaście różnych narodów, w których mieszało się aż dziewięć wyznań. Po II wojnie światowej wielu potomków polskich Bukowińczyków osiedliło się w pobliskim Jastrowiu. Dlatego tu swoje korzenie ma ten największy Europie Środkowo-Wschodniej festiwal folklorystyczny.
Nie tylko taniec, muzyka czy śpiew, ale także odmienna kuchnia oraz gwara, składają się na niespotykaną kulturową mozaikę, której niewielką część zobaczymy w Pile i Jastrowiu.
Komentarze