Jak przesłuchiwać przemytników ludzi? Kurs w Szkole Policji

Jak przesłuchiwać przemytników ludzi? Kurs w Szkole Policji
Jak skutecznie przesłuchiwać przemytników ludzi i ich ofiary – tego uczą się policjanci, strażnicy graniczni oraz urzędnicy służb migracyjnych. W kursie w pilskiej Szkole Policji bierze udział kilkadziesiąt osób z 15 krajów Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych.  
 
- Specyfika związana z przesłuchaniem, czyli tą czynnością wysłuchaniem takiej osoby musi być ściśle ustalona, zaplanowana, muszą być dobrane odpowiednie środki, taktyka no i oczywiście musimy pamiętać też o wyłapywaniu tych specyficznych zachowań, profilowaniu tych zachowań, które mogą wykorzystywać sprawcy tego procederu i próbować wprowadzić policjantów czy funkcjonariuszy w błąd. Jeżeli mówimy o procederze handlu ludźmi, nielegalnej migracji, są to sprawy bardzo skomplikowane, więc prowadzenie takich spraw wymaga bardzo dużej cierpliwości, ogromnej wiedzy

- tłumaczy podkom. Dariusz Szęfel z pilskiej Szkoły Policji. 
 
I współpracy międzynarodowej. Dlatego takie kursy odbywają się regularnie. Już nie pierwszy raz w Pile. Szkoła Policji gościła specjalistów od dronów, które są wykorzystywane do działań patrolowych na granicach. Tym razem funkcjonariusze doskonalą techniki związane z procedurą przesłuchania zarówno sprawców jak i ofiar. To ważne szkolenie, bo nielegalne przekraczanie granic Unii Europejskiej stanowi coraz poważniejszy problem.  

Ten kurs organizuje CEPOL, czyli Agencja Unii Europejskiej do spraw Szkolenia w Dziedzinie Ścigania. Na koniec opracowane wnioski, trafią do funkcjonariuszy zajmujących się problemami migracyjnymi. Będą też stanowić materiały dydaktyczne na kursach specjalistycznych w pilskiej Szkole Policji. Kurs CEPOL zakończy się w piątek.

Komentarze