Pierwsze zgłoszenie dotyczyło nietrzeźwego 39-latka, który zachowywał się agresywnie wobec swojej żony.
– Policjanci zatrzymali agresora i po zebraniu materiału dowodowego doprowadzili do prokuratora, który przedstawił agresorowi zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego oraz zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego – informuje asp. Damian Pachuc, rzecznik prasowy złotowskiej policji.
Dodatkowo mundurowi zgodnie z obowiązującymi przepisami, zastosowali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do żony. Takie uprawnienia daje policjantom tzw. ustawa antyprzemocowa. Dzięki temu policjant może nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania. Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie dotkniętej przemocą i odseparowanie jej od agresora. W każdym przypadku to sprawca przemocy opuszcza mieszkanie.
– Drugie zgłoszenie, które wpłynęło do Dyżurnego złotowskiej jednostki miało miejsce w godzinach nocnych. Dotyczyło kobiety, która wraz z dzieckiem uciekła z mieszkania. W trakcie interwencji nietrzeźwy 36-latek swoją agresję kierował w stronę kobiety, a następnie do interweniujących policjantów. Zastał zatrzymany, a gdy wytrzeźwiał przedstawiono mu zarzut znęcania się fizycznego – informuje rzecznik prasowy złotowskiej policji.
Na wniosek policjantów, prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec sprawcy przemocy. Sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na trzy miesiące jako środek zapobiegawczy.
Obu mężczyznom za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Policjanci apelują: – Reaguj jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia dzieje się krzywda. Powiadom odpowiednie instytucje. Zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 112. Sprawdzimy każdy sygnał.
fot. KPP Złotów
Komentarze