Nagrody wręczył 24 maja 2024 roku w pałacu Lewkowie marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy.
– Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Chcę podkreślić, że nie w każdej kategorii przyznaliśmy nagrodę, co świadczy o jej marce. Oceny w ramach nagrody dokonują eksperci spoza Wielkopolski, tym bardziej jest ona obiektywna. Poza tym jej wnikliwość jest wyraźna. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas gali marszałek Marek Woźniak.
W kategorii działalność naukowa i wydawnicza trzecią nagrodę zdobyło Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, 66/66 (sześćdziesiąt sześć lat muzeum/sześćdziesiąt sześć eksponatów). Wyróżnienie w tej samej kategorii trafiło do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka w Trzciance. Uhonorowana inicjatywa to "Rozmieszczenie – zanikanie – zagłada. Losy żydowskich mieszkańców pogranicznego miasta Trzcianka (Schönlanke) w dobie rządów nazistowskich".
Trzcianeckie muzeum zdobyło też trzecią nagrodę w kategorii działalność promocyjna i popularyzatorska. Uhonorowana inicjatywa to "Kinetoskop i migawki z dawnej Trzcianki".
Pełną listę nagród i wyróżnień można znaleźć TUTAJ.
Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy, gdzie odbyła się piątkowa gala, jest instytucją kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu
Komentarze