Problemem zajęto się podczas nadzwyczajnej sesji. Do radnych zwrócili się z prośbą o interwencję przedstawiciele Solidarności z Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
– Ta nieruchomość jest wyłączona z produkcji wody. Jest nam zbędna. Budynek, który się na niej znajduje w stanie średnim, złym, wymaga nakładów finansowych. A spółce jest to niepotrzebne – tłumaczy Piotr Powiertowski, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Złotowie.
Pieniądze ze sprzedaży tego terenu miałby trafić na modernizację kopuły zabytkowej wieży ciśnień, także należącej do złotowskich wodociągów. Prezes spółki twierdzi, że zrobił wszystko zgodnie z prawem.
– Wystąpiłem o przygotowanie specjalnej opinii prawnej, która określa jakie są podstawy prawne, jaka jest droga zbycia tej nieruchomości. I zgodnie z tą opinią przystąpiliśmy do realizacji tej transakcji – podkreśla Piotr Powiertowski.
W drodze bezprzetargowej. Oszacowano, że działka jest warta 253 tysiące złotych. Znalazł się kupiec i po negocjacjach ustalono ostateczną kwotę sprzedaży na 263 tysiące złotych. Zdaniem związkowców i części radnych sprzedaż bez przetargu jest nieopłacalna dla spółki.
– Cena za metr ziemi w takim miejscu jak przy drodze wojewódzkiej jest troszeczkę niska. Nawet bym powiedział, że bardzo niska. Ze względu na to, że wychodzi 86 złotych za metr ziemi. W drodze przetargu można było pozyskać dużo większe pieniądze – przekonuje Krzysztof Koronkiewicz, radny Rady Miejskiej Złotowa.
Także czas sprzedaży tej działki – tuż przed wyborami jest zdaniem części radnych niefortunny.
– Decyzja jest dość kontrowersyjna przynajmniej. Powinna być podjęta przez nowe władze spółki, gminy i burmistrza – mówi Stanisław Wełniak, radny Rady Miejskiej Złotowa.
Burmistrz Złotowa odpiera zarzuty i przekonuje, że całe zamieszanie ma związek z wyborami samorządowymi.
– Mamy tu do czynienia z elementami brudnej kampanii wyborczej. Wykorzystywanie swojej pozycji – radni, którzy będą nowymi radnymi, pozycja przewodniczącego – argumentuje Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Burmistrz podkreśla, że plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu pozwala na budowę obiektu usługowego. A zainteresowany developer chce przy Partyzantów wybudować mieszkania na wynajem z funkcjami usługowymi na parterze. Zdaniem Adama Pulita nowa rada być może zechce zmienić plan zagospodarowania, który dopuszcza tam usługi...
– I przekształcić to na działki mieszkaniowe. Co generalnie jest 25 razy mniejszym podatkiem niż podatek od usług – dodaje Adam Pulit.
Sposób sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dla tego terenu trafi jeszcze raz do analizy. Wówczas zarząd złotowskich wodociągów podejmie ostateczną decyzję.
Komentarze