Wykładem poświęconym Żydom urodzonym w Wałczu rozpoczął spotkanie Piotr Wojtanek. Historyk przedstawił postać Maxa Dobrinera. Urodzony w Wałczu, w 1939 roku w obawie przed represjami nazistów opuścił miasto w transporcie dzieci i trafił do Wielkiej Brytanii. Tam tułał się po sierocińcach. Dla Brytyjczyków ta sytuacja z emigrantami z Niemiec była skomplikowana.
- Mieli na swoim terytorium obywateli państwa, mówimy o ludności żydowskiej, która urodziła się w państwie niemieckim, z którym Wielka Brytania toczy wojnę. Władze brytyjskie nie wiedziały jak sobie z tym problemem poradzić. A Max Dobriner czuł chęć takiej swoistej zemsty i wendetty. Więc pod koniec wojny zaciąga się do armii brytyjskiej - opowiadał Piotr Wojtanek, historyk.
I służy w specjalnej kompanii X która zajmowała się po wojnie ściganiem nazistów.
- Max Dobriner będzie jednym z 86 żołnierzy tej słynnej kompanii. Tak na marginesie dodam, że później te losy stały się kanwą do powstania filmu “Bękarty wojny” - dodał PIotr Wojtanek, historyk.
Dniom Kultury Żydowskiej towarzyszy również wystawa poświęcona zagładzie Żydów europejskich. Składa się ona z trzech części.
- Pierwszy temat jest to zdefiniowanie osób wyznania judaistycznego jako obcych i wykluczenia ich ze społeczeństwa. Druga część wystawy to jest odizolowanie obcego. Czyli stworzenie obozów koncentracyjnych i gett dla żydów - mówiła Ewa Janicka-Olejnik pełniąca obowiązki dyrektora WCK.
I trzecia część związana z zagładą Żydów. Podczas “Dni Kultury Żydowskiej” w Wałeckim Centrum Kultury będzie można w sobotę posłuchać koncertu zatytułowanego “Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia” w wykonaniu Karoliny Cichej. Natomiast w niedzielę odbędą się warsztaty tańców izraelskich.
Komentarze