Poradnik odpowiedzialnego wyborcy

Poradnik odpowiedzialnego wyborcy
Do wyborów samorządowych zostały godziny. Choć to przywilej demokracji, wiąże się on także z pewnymi obowiązkami. O czym warto pamiętać, tak aby móc zagłosować w niedzielę?  
 

Lokale wyborcze otworzą się w niedzielę o godz. 7 rano.  

 
- Wybierając się na głosowanie zabieramy ze sobą dokument tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport lub ewentualnie telefon z aplikacją mObywatel - przypomina Renata Kurzajczyk, dyrektorka Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile.  
 
Członek obwodowej komisji sprawdzi nasze dane w spisie wyborców i wyda nam cztery oddzielne karty do głosowania. Należy zwrócić uwagę czy karty są ostemplowane. 
 
- Oczywiście od wyborcy zależy jakie karty pobierze. Jeżeli wyborca nie miałby życzenia pobrania którejkolwiek z kart, musi to zgłosić przed wydaniem karty, aby odpowiednia adnotacja była w spisie wyborców. I tutaj głosujemy na jednego kandydata spośród list - tłumaczy Małgorzata Erdmannzastępca dyrektora Wydziału Organizacyjno-Prawnego UM Piły.
 
Poprzez postawienie na karcie znaku X w kratce przy nazwisku kandydata.  
 
- X są to co najmniej dwie linie przecinające się. Nieważne, ile nazwisk jest na karcie. Ile list jest umieszczonych, wyborca może oddać tylko jeden głos, a zatem postawić jeden znak X - mówi Renata Kurzajczyk - dyrektorka Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile.
 
Na każdej z czterech oddzielnych kart. Największa będzie karta do sejmiku. Na każdej z czterech kart nazwiska kandydatów będą także podkreślone innym kolorem. 
 
- Nazwiska kandydatów w wyborach do rady gminy umieszczone są na lekko szarym tle. W przypadku wójtów na różowym, sejmik niebieski, natomiast w wyborach do rady powiatu w kolorze żółtym - tłumaczy Renata Kurzajczyk.
 
Na oddanie głosu w wyborach samorządowych będziemy mieli czas do godz. 21, czyli do zamknięcia lokali wyborczych.  

Komentarze