Cyberoszuści nie odpuszczają

Cyberoszuści nie odpuszczają
Fałszywe linki, sms-y czy maile, przez które tracimy pieniądze. Wachlarz metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców jest bardzo szeroki.

Oszuści są coraz bardziej aktywni. Każdego dnia przeprowadzają mnóstwo ataków hakerskich na konta bankowe czy profile społecznościowe.

– Na pewno zwracam uwagę, ale nie miałam jeszcze do czynienia z oszustem  mówią mieszkańcy. I dodają: – Jestem bardzo ostrożna. Można i tak: – Trzeba uważać, no niestety. Dlatego w ogóle nie mam internetu.

Co ciekawe, nie trzeba mieć wielkich umiejętności, żeby dokonywać przestępstw w internecie. Złodzieje oszukują wysyłając podrobione linki do stron płatności online lub wystawiają na aukcjach fikcyjne przedmioty.

– Metody polegają oczywiście na oszustwach, na wyłudzaniu pieniędzy. Są też różnego rodzaju kradzieże tożsamości, ale najczęściej mamy do czynienia ze sklepami i aukcjami internetowymi. Na różnego rodzaju portalach przestępcy dają jakąś atrakcyjną ofertę – tłumaczy Cyprian Gutkowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Później klienci wpłacają pieniądze i nie otrzymują zamówionego towaru. Oszuści w głównej mierze za cel obrali sobie seniorów. W ich przypadku do wyłudzenia pieniędzy wystarczy zwykły telefon stacjonarny. Kilka dni temu seniorka z Piły straciła 20 tysięcy euro. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował, że potrzebna jest gotówka, bo syn staruszki spowodował wypadek.

– Tego samego dnia pod domem seniorki pojawił się mężczyzna, który odebrał gotówkę. Sprawa została zgłoszona, gdy wyszło na jaw, że nikomu z najbliższych seniorki nic się nie stało i nikt nie potrzebował pomocy – mówi sierż. szt. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji.

Policjanci apelują o czujność i ostrożność. Przypominają także, że funkcjonariusze policji lub innych służb mundurowych nigdy nie proszą o żadne pieniądze.

Komentarze