OHP wciąż szkoli młodzież. W Próchnowie przyszłych kucharzy

OHP wciąż szkoli młodzież. W Próchnowie przyszłych kucharzy
Ochotnicze Hufce Pracy od blisko 70 lat kształcą młodzież, która chce wejść na rynek pracy. Niektórzy uważają OHP za relikt przeszłości, inni zaś cenią sobie działalność tej instytucji. W naszym regionie działa kilka Ośrodków Szkolenia i Wychowania.  
 
Ochotnicze Hufce Pracy powstały w 1958 roku. Powoływano je tam, gdzie potrzebowano młodej i nowej siły roboczej. Hufce pracy lata swojej świetności mają już dawno za sobą. OHP kojarzy się dziś ze słusznie minionymi czasami, a realia XXI wieku nie sprzyjają działalności tej instytucji.  

- Na rynku pojawiają się zupełnie inne motywacje dla tej młodzieży. Młodzież po prostu wybiera coś innego. Dodatkowo powstały też MOS-y, które w pewnym sensie dublują naszą pracę - wyjaśnia Zbigniew Berent, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Próchnowie. 

Dziś OHP kształci pracowników i specjalistów wielu dziedzin. Trafiają tam osoby w wieku od 15 do 25 lat, które na pewnym etapie swojego życia zrezygnowały z nauki. Głównym celem hufców pracy jest działalność edukacyjno-szkolna i stworzenie warunków do prawidłowego rozwoju społecznego i zawodowego młodzieży. W Próchnowie koło Margonina uczniowie przygotowywali się do egzaminu kulinarnego.  

- Dzisiaj akurat walczą w kuchni, sprawdzają swoje umiejętności, co jest doskonałą formą sprawdzenia ich wiedzy i przygotowania ich do egzaminu, który ich niedługo czeka - mówi Marianna Duda z Wielkopolskiej Komendy OHP w Poznaniu. 

Ochotnicze Hufce Pracy kształcą nie tylko kucharzy. Młodzież może uczyć się profesji fryzjera, mechanika samochodowego, stolarza czy lakiernika. Wszystko po to, aby przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu młodych osób.  

Komentarze