Franciszek Langner honorowym obywatelem Piły

Franciszek Langner honorowym obywatelem Piły
Legenda pilskiej Solidarności honorowym obywatelem Piły. Franciszkowi Langnerowi ten tytuł przyznali miejscy radni. W sierpniu '80, zorganizował największe protesty w naszym regionie.

– W dniach od 27 do 30 sierpnia 1980 roku, powodowany wydarzeniami w kraju i własnymi przekonaniami, stanął na czele 3-dniowego strajku okupacyjnego w zakładach sprzętu oświetleniowego “Polam” Piła. Współorganizator struktur NSZZ Solidarność w Pile i regionie pilskim – mówiła podczas sesji Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły.

Co więcej, był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Pile, redaktorem naczelnym pisma Solidarność Polamowska oraz Serwisu Informacyjnego. Pisał

także w innych gazetach i broszurach opozycyjnych. W dniu wybuchu stanu wojennego był internowany i osadzony w zakładach we Wronkach, Gębarzewie i Kwidzynie. Opuścił więzienie 4 grudnia 1982 roku. Za działalność opozycyjną w latach 80. jeszcze nie raz trafiał za kratki. Był także wielokrotnie zwalniany z pracy. W 1990 roku został miejskim radnym z listy “Solidarności”. Zrezygnował po sześciu miesiącach.

Za przyznaniem Franciszkowi Langnerowi tytułu honorowego obywatela miasta, radni, którzy uczestniczyli w sesji, głosowali jednogłośnie. Tytuł zostanie mu wręczony oficjalnie 4 marca, podczas uroczystej sesji z okazji urodzin miasta. To pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznany od 2018 roku – wtedy otrzymała go legenda Polonii Piła, Hans Nielsen.

Komentarze