W autorskiej opowieści reżyser zabiera widzów m.in. do Arles, gdzie stara się odnaleźć źródła przemiany na drodze twórczej artysty, która rozpoczęła się właśnie w tym miejscu, podczas pobytu w École Nationale Supérieure de la Photographie w latach 1989/90. Film Andrzeja Florkowskiego jest formą łączącą dokument z esejem filmowym, pozostawiającym przestrzeń na analizę i kontemplację obrazu fotograficznego oraz muzyki Targanescu.
– Zaproponowałem zrobienie filmu mojemu przyjacielowi Grzegorzowi Przyborkowi latem 2018 roku – mówi Andrzej P. Florkowski. I dodaje – Nakręciliśmy plenery w Prowansji i słynną szkołę fotografii w Arles. Ponieważ w moim założeniu tam ukształtowała się wyjątkowa wizualność sztuki Grzegorza Przyborka i nie wyobrażałem sobie filmu bez wizyty w tym miejscu
.
Reżyser obrazu wielokrotnie odwiedził w Łodzi pracownię Grzegorza Przyborka, kiedy ten pracował nad cyklem Covidowym. Wprawdzie film poświęcony jest "niemej" sztuce, ale – jak mówi Andrzej P. Florkowski – dużą rolę odgrywać będzie muzyka. Reżyser zaprosił do współpracy artystów z poznańskiego zespołu Targanesku. Elementem, który pojawia się w filmie już od samej wystawy w Bydgoszczy jest woda. Motyw ten nawiązuje do filozofii zen, tak często pojawiającej się w filmie.
Poniżej zwiastun filmu "KOAN. Przestrzeń wyobraźni Grzegorza Przyborka".
Pokaz filmu "KOAN.Przestrzenie wyobraźni Grzegorza Przyborka" oraz spotkanie autorskie z reżyserem filmu prof. Andrzejem P. Florkowskim w piątek, (23 lutego) o godz. 17.00, w Muzeum Stanisława Staszica przy ul. Browarnej 18 w Pile. Wstęp wolny.
Zdjęcia: organizatorzy wydarzenia
Komentarze