Hugo w zespole pilskiej komendy jest nowy. Był szkolony przez ostatnie pół roku. Pisaliśmy o tym TU.
- Hugo jest psem patrolowo-tropiącym. Do jego zadań należy szukanie osób zaginionych, sprawców przestępstw, także to jest jego tutaj główne zadanie. Dodatkowo Hugo może być wykorzystywany jako środek przymusu bezpośredniego -
mówi st. post. Maciej Drygas, opiekun psa Hugo.
Czyli ma budzić postrach. I to mu się udaje, choć sprawia wrażenie niezwykle przyjaznego i ułożonego. Jego starsi koledzy Hero i Ogi mają sukcesy w poszukiwaniu zaginionych. A ich doskonały węch bywa jedynym ratunkiem w sytuacjach, gdy liczy się czas...
- Rzeczywiście kiedyś pan napisał list, że to już koniec, że chce ze sobą skończyć no i akurat udało się doprowadzić do tego mężczyzny, następnie został zabezpieczony przez zespół ratownictwa medycznego - opowiada sierż. sztab. Kamil Weisfeld, opiekun Ogiego.
Do zespołu dołączyła też niedawno suczka Chmura. Jej specjalizacja to poszukiwanie narkotyków. Aby pies był skuteczny w akcji musi dobrze rozumieć się ze swoim przewodnikiem.
- To chyba trzeba się zżyć, bez żadnych emocji między przewodnikiem, a psem ta praca nie będzie się układała tak jak powinna się układać. To jest kumpel z roboty, no może chyba nawet trochę bardziej - zapewnia st. post Marcin Okoń, opiekun Chmury.
Ci policjanci zaglądają do swoich podopiecznych także w dni wolne od pracy. Piątek, świątek i niedziela... Bo psa trzeba przecież choćby nakarmić...
- Wyprowadzić na spacer, wygłaskać, wymiziać. To to tak naprawdę przynosi ten efekt wymierny tej pracy na ulicy z psem - dodaje opiekun Chmury.
Trzeba też mieć predyspozycje, by być takim przewodnikiem. Miłość do zwierząt to najbardziej wymagany warunek - podkreślają pilscy funkcjonariusze.
- Najbardziej istotne jest to, żeby dogadać się ze swoim pieskiem. Nie ukrywam, że nasze wspólne początki z Hero były trudne przez okres szkolenia, które trwało blisko 5 miesięcy. Ciężko było się dogadać i nie ukrywam, że straciłem niejeden mundur - przyznaje mł asp. Łukasz Wełnic, opiekun Hero.
Ale teraz są nierozłączni. I jak dotąd nie znalazł się nikt odważny, kto podczas interwencji podniósłby rękę na opiekuna Hero.
fot. sierż. szt. Wojciech Zeszot
Komentarze