Brak pieniędzy nie musi być przeszkodą w realizacji marzenia o zakupie własnego samochodu. Kupno pojazdu można zrealizować z pomocą leasingu dla osoby prywatnej, kredytu lub pożyczki. Warto poznać bliżej najważniejsze założenia tych trzech możliwości.
Leasing dla osoby prywatnej – kiedy warto go wybrać?
Od 2011 roku Polacy mogą korzystać z usługi leasingu dla osób prywatnych. Ta usługa szybko zyskała popularność, ponieważ dla wielu kierowców stała się świetnym rozwiązaniem na uzyskanie szybkiego dostępu do auta. Jedną z kluczowych zalet leasingu konsumenckiego jest maksymalne uproszczenie niezbędnych formalności. Na szybki proces otrzymania samochodu mogą liczyć między innymi klienci serwisu Automarket. Mają oni do wyboru naprawdę zróżnicowaną flotę pojazdów – firma udostępnia setki modeli z każdego segmentu.
Leasing samochodu dla osoby prywatnej to świetne rozwiązanie także ze względu na szereg dodatkowych usług. W przypadku oferty Automarket potencjalny klient w pakiecie otrzymuje koordynację likwidacji szkód, a opcjonalnie może również skorzystać z rozszerzonych usług serwisowych.
Warto podkreślić, że leasing dla osoby prywatnej jest korzystnym rozwiązaniem również ze względów finansowych. Miesięczne raty za korzystanie z samochodu zazwyczaj są niższe w porównaniu z ratami kredytowymi. Co więcej, w ramach comiesięcznych kosztów można liczyć na sfinansowanie dodatkowych usług, w tym pełnego ubezpieczenia czy dostępu do auta zastępczego.
Warto wiedzieć: Firmy leasingowe cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w 2022 roku aż 46,3% rynku leasingowego dotyczyło samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t, z których korzystają osoby prywatne. |
Zakup samochodu na kredyt – najważniejsze informacje
Alternatywą dla leasingu konsumenckiego może być sfinansowanie kupna samochodu z pomocą kredytu. W tym przypadku należy liczyć się z czasochłonnym dopełnianiem licznych formalności. Osoby, które wciąż zastanawiają się, czy lepszy jest leasing konsumencki, czy kredyt
, powinny także zwrócić uwagę na konieczność poniesienia dodatkowych opłat. W przypadku kredytu należy liczyć się nie tylko z prowizją banku, ale także innymi kosztami. Kredytobiorca niekiedy będzie zobowiązany między innymi do wykupu ubezpieczenia na samochód lub zapłacenia za samą wycenę pojazdu. Warto jednak podkreślić, że w przeciwieństwie do leasingu prywatnego, samochód kupiony na kredyt od razu staje się własnością kredytobiorcy.
Pożyczka leasingowa – na czym polega?
Jeszcze innym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na sfinansowaniu zakupu samochodu, może być pożyczka leasingowa. W wielu kwestiach jest ona podobna do kredytu na auto:
- samochód sfinansowany w ramach pożyczki leasingowej jest własnością pożyczkobiorcy,
- pożyczka leasingowa może obniżać zdolność kredytową firmy, podobnie jak zaciągnięty kredyt, gdyż w oczach banku ma się już jedno zobowiązanie do spłaty,
- miesięczne raty są zbliżone do kosztów kredytu i zazwyczaj wyższe w porównaniu z ratami leasingu dla osoby prywatnej.
Warto podkreślić, że pożyczkę leasingową często otrzymuje się szybciej niż kredyt z banku. Proces wnioskowania jest w tym wypadku mniej wymagający, co zwiększa szansę na uzyskanie tej formy dofinansowania. Należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące czasu trwania umowy pożyczek leasingowych – zazwyczaj są one udzielane na okres od 6 miesięcy do maksymalnie 7 lat.
Podsumowanie – leasing konsumencki czy kredyt, a może pożyczka?
Kierowcy zainteresowani sfinansowaniem zakupu samochodu, powinny dokładnie zapoznać się z najważniejszymi zaletami i wadami dostępnych rozwiązań. Wiele argumentów przemawia za skorzystaniem z leasingu konsumenckiego. Obecnie bowiem auto w leasingu dla osoby prywatnej można otrzymać bez konieczności dopełniania wielu formalności, a miesięczne raty są zazwyczaj niższe w porównaniu z pożyczką leasingową lub kredytem. Kluczowym atutem tego rozwiązania jest dostęp do wielu dodatkowych usług, w tym serwisowania samochodu czy możliwości korzystania z auta zastępczego.
Komentarze