Wirtualna rzeczywistość wspiera w szkołach naukę o uzależnieniach

Wirtualna rzeczywistość wspiera w szkołach naukę o uzależnieniach
Atrakcyjne zajęcia w wałeckich szkołach. Zajęcia profilaktyczne z wykorzystaniem nowej, wirtualnej technologii pokazują zagrożenia, jakie niosą ze sobą niebezpieczne używki oraz nieodpowiednie treści w internecie.

Zajęcia odbywają się w szkołach podstawowych powiatu wałeckiego. Dzieci zapoznają się z wiedzą profilaktyczną dzięki okularom VR, umożliwiającym oglądanie filmów w technologii 3D.

Okulary VR pokazują obraz nagrany ośmioma kamerami, wyposażone są także w czujnik ruchu oraz w głośnik.

– Statystycznie 90 proc. dzieci zapamiętuje obraz. Dzięki tym okularom i dzięki ich założeniu mogą ruszać tą głową, to tak naprawdę jakby oni brali udział w różnego rodzaju scenkach, które prezentują dane filmy – tłumaczy Mateusz Kaczmarek, Caritas.





W lekcjach biorą udział uczniowie klas V, VI i VII. Omawiając pokazywane w filmach treści, terapeuci zwracają uwagę na zagrożenia wynikające ze spożywania narkotyków, alkoholu i dopalaczy. Zajęcia dotyczą też bezpiecznego korzystania z internetu. A niebezpieczeństwa tam czyhające to między innymi wyłudzanie danych oraz kontakty z nieznajomymi. Nowoczesna technologia sprawia, że przekazywana na lekcjach wiedza jest pokazana bardzo realnie.

– Za pomocą tych okularów możemy przenieść się do świata w 360 stopniach, mając jakby wrażenie, że w tym świecie właśnie się znajdujemy. Czyli w tym momencie zamieniamy się w bohatera. Jesteśmy Bartkiem, który boryka się z problemami w szkole – wyjaśnia Małgorzata Sokołowska, terapeutka uzależnień.

Tematyka profilaktyczna w szkołach to chleb powszedni, ale nie zawsze trafia do młodzieży.

– Nowoczesne, interaktywne warsztaty profilaktyczne z wykorzystaniem okularów VR uczą dzieci na pewno przede wszystkim zachowań asertywnych oraz stanowią ciekawą formę profilaktyki uzależnień – mówi Ewelina Stankiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gostomi.

Nowoczesny program profilaktyki realizuje Caritas. Współfinansuje go wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Projekt realizowany jest na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i potrwa do końca listopada.

Komentarze