Jakie mogą być przyczyny gorączki u dziecka?
Główną przyczyną gorączki u dzieci są infekcje. Mowa tu przede wszystkim o infekcjach bakteryjnych i wirusowych infekcjach układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Gorączka towarzyszy również często chorobom zakaźnym i biegunce infekcyjnej. Wzrost temperatury ciała u dziecka może mieć także przyczynę niechorobową.
W tym przypadku wskazać można na przegrzanie, udar cieplny czy wzmożony wysiłek. Jeśli zaś chodzi o objawy samej gorączki u dziecka, to wymienić trzeba tu na pewno apatię, rumieniec, rozgrzany kark i czoło i lepką skórę. Zauważając wskazane objawy, koniecznie powinno się jak najszybciej zmierzyć dziecku temperaturę. Pamiętać jednak trzeba, że czymś innym jest stan podgorączkowy, a czymś innym gorączka.
Często mówi się, że jeśli temperatura ciała przekracza 36,6 stopni, to ma się do czynienia z gorączką. Nie jest to do końca prawda. Jeśli temperatura ciała wynosi 37-38 stopni, to ma się do czynienia ze stanem podgorączkowym. Dopiero po przekroczeniu 38 stopni mówić można o faktycznej gorączce. Ważne jest zawsze, aby temperatura mierzona była w sposób właściwy. Dlatego warto sięgać po wysokiej jakości termometry. Dzięki temu można mieć pewność, że wskazywana przez termometr wartość jest prawidłowa.
Jak zbijać gorączkę u dziecka?
Przede wszystkim zacząć trzeba od tego, że stan podgorączkowy nie powinien być leczony farmakologicznie. W takim bowiem przypadku podwyższona temperatura jest oznaką prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego. Wystarczy zatem jedynie zwiększyć podaż płynów, obserwować dziecko i monitorować temperaturę.
Jeśli temperatura przekroczy 39 stopni, wówczas konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych. Może być to ibuprofen lub paracetamol. Najlepiej, aby lek był preparatem doustnym. Jeśli chodzi o dawkowanie leku, to koniecznie stosować trzeba się do instrukcji producenta.
Poza leczeniem farmakologicznym warto stosować także domowe sposoby na gorączkę u dziecka. Dobrym rozwiązaniem będą na pewno chłodne okłady stosowane na kark i czoło, a także chłodna kąpiel (temp. wody powinna być 1-2 stopnie niższa od temp. ciała). Gorączce mogą towarzyszyć inne objawy jak np. uporczywy suchy kaszel u dorosłych i dzieci. W takim przypadku sięgnąć powinno się po odpowiednie syropy na kaszel.
Kiedy dziecko może wrócić do szkoły po chorobie?
Kiedy gorączka już spadła, dziecko czuje się dobrze i przyjmuje jedynie syrop na kaszel suchy i mokry, rodzice zaczynają zastanawiać się nad powrotem pociechy do szkoły. Kiedy może to nastąpić? Najlepiej, aby taką decyzję podjął lekarz. Wówczas można mieć pewność, że dziecko jest zdrowe i nie zarazi w szkole swoich rówieśników.
Pamiętać bowiem trzeba, że brak jakichkolwiek objawów choroby u dziecka nie musi oznaczać, że jest już ono w pełni zdrowe. Konsultację lekarską powinno się przeprowadzić nie tylko dla dobra innych dzieci, ale także dla dobra własnego dziecka. Jeśli bowiem nie jest ono w pełni zdrowe, w szkole, wśród rówieśników o wiele łatwiej może "złapać" kolejną infekcję.
Komentarze