– Jeden z najstarszych obiektów w naszym mieście. Wszystkie prace, które były przeprowadzone na tym budynku były konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Prace obejmowały budynek całościowo, począwszy od fundamentów, przez elewację, wymianę stolarki okiennej, drzwiowej, wymianę dachu, części wspólne i piwnice – mówi Daniel Tomczyk, dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Pile.
Budowlańcy wymienili także instalację elektryczną i podłączyli budynek do ciepłej wody. Początkowo zakładano, że w trakcie prac uda się przywrócić oryginalną fasadę budynku i odsłonić historyczną cegłę. Prace odkrywkowe pokazały jednak, że jest w złym stanie.
To jeden z najstarszych budynków w Pile, którego nie dosięgły zniszczenia II wojny światowej. W latach 1843-1844 pruskie władze wzniosły budowlę, w której umieszczono skład broni. Później dobudowały piętro na koszary. Na tamte czasy była to jedna z bardziej okazałych budowli w mieście. W latach międzywojennych mieścił się tu urząd zaopatrzenia. Po wojnie stary arsenał przerobiono na budynek mieszkalny. Taką funkcję pełni do dziś. Mieści się tu 11 mieszkań oraz jeden lokal usługowy.
Przywrócenie budynku do czasów świetności kosztowało ponad 2,5 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Komentarze