- W 2019 roku kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej została rozbita nielegalnym atakiem - mówił senator.
Szpiegowskim programem Pegasus, co zdaniem opozycji miało wpływ na uczciwość poprzednich wyborów parlamentarnych. Brejza był wtedy szefem kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Według analizy przeprowadzonej przez instytut Citizen Lab przy uniwersytecie w Toronto, służby dokonały 33 włamań na telefon senatora, ściągając przy tym ponad 80 tys. wiadomości.
- To są systemy, które potrafią też wgrywać dane. Według analityków citizen Lab do moich telefonów wgrano gigabajt danych. Według naszych ustaleń, ale również ustaleń SuperWizjera podszywano się pod osoby, które ze mną korespondowały. Wysyłając tzw. Fishing. Tak robią przestępcy, a robiły tak służby Kamińskiego - tłumaczy Krzysztof Brejza, senator KO.
Oficjalnym powodem inwigilacji Krzysztofa Brejzy była tzw. afera fakturowa w Inowrocławiu. Z jednego z wydziałów magistratu przy pomocy lewych faktur miały być wyłudzane pieniądze. Prezydent miasta Ryszard Brejza, czyli ojciec Krzysztofa Brejzy złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dotąd kilkanaście osób. Zdaniem opozycji to tylko przykrywka dla prawdziwych zamiarów partii władzy. Inwigilowanych osób, w dodatku niezwiązanych z ta sprawą było bowiem znacznie więcej. Byli to także m. in. Szef Agrounii Michał Kołodziejczak czy Roman Giertych.
- Przyjechaliśmy rozmawiać o tym jak ważne są te wybory, które nadchodzą, ponieważ od nich zależy to, czy pozostaniemy w cywilizacyjnym kręgu państw zachodu, czy też będziemy dalej staczać się w kierunku autorytaryzmu - apelowała Dorota Brejza, adwokatka i żona senatora Brejzy.
Małżeństwo Brejzów przedstawiło także w trakcie spotkania dotychczasowe ustalenia senackiej komisji ds. Pegasusa. Wstępne wnioski pokazują, że nie ma dostatecznej kontroli nad działaniem służb. Koalicja Obywatelska przygotowała także propozycję Kodeksu Pracy Operacyjnej, który ma zwiększyć demokratyczną kontrolę nad pracą służb.
Komentarze