Rok szkolny 2023/2024 będzie drugim z nowym przedmiotem wprowadzonym przez ministra Przemysława Czarnka. Ministerstwo Edukacji i Nauki musiało zdecydować, z jakich książek będą się uczyli uczniowie drugich klas szkół ponadpodstawowych. Dodajmy, że nie ma obowiązku ich używania, a nauczyciel może, ale nie musi korzystać z podręczników. Tym bardziej, że rok temu jedna z pozycji została przyjęta bardzo krytycznie.
Pierwsza książka została wydana rok temu przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Drugą, dla wydawnictwa Biały Kruk, napisał prof. Wojciech Roszkowski. I to ten podręcznik wzbudził takie kontrowersje, a wręcz wywołał publiczną burzę.
Część pierwsza: awantura o in vitro
Przypomnijmy tylko najbardziej kontrowersyjny cytat z pierwszej części podręcznika Roszkowskiego:
„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania:
kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję?”.
Roszkowski pisał też o wolnej miłości, o narkotykach i odradzał słuchania np. The Rolling Stones, a promował Budkę Suflera. I właśnie przez takie stwierdzenia wielu nauczycieli nie sięga po tę książkę w szkole.
Teraz czas na Smoleńsk
Drugie części obu dopuszczonych do użytku podręczników dotyczą lat od 1980 roku. A to oznacza, że jest w nich mowa o NSZZ „Solidarność”, Okrągłym Stole, wyborach w 1989 roku czy katastrofie smoleńskiej. To wszystko sprawy, które dziś w Polsce politycznie dzielą. Stąd pytanie, jak zostały one przez autorów podręczników potraktowane.
Co do książki WSiP dużo już wiadomo. Katastrofie smoleńskiej została poświęcona jedna strona. To po prostu zdjęcia z uroczystości pogrzebowych ofiar. Jest mowa o „wielkiej tragedii narodowej” i śmierci 96 osób. Inna część poświęcona jest przełomowi gospodarczemu z początku lat 90. XX wieku. Mowa jest o nieuczciwej prywatyzacji i przejmowaniu majątku publicznego przez niektórych działaczy partyjnych. Co do wojny z terroryzmem po 11 września 2001 r., to w książce jest napisane o tajnym więzieniu CIA działającym na Mazurach. Można także przeczytać o LGBT i o gender, które w Polsce stawiane jest w opozycji do wartości chrześcijańskich.
Ciekawsze wydaje się jednak pytanie o zwartość podręcznika drugiego wydawnictwa – Białego Kruka. Zwłaszcza w kwestii katastrofy smoleńskiej czy roli Lecha Wałęsy w obaleniu komunizmu w Polsce. Na razie nie można na te pytania odpowiedzieć, bo książka będzie w sprzedaży (jak zapowiadają internetowe księgarnie) w sierpniu.
fot. Wikipedia/Biały Kruk
Komentarze