Pod koniec kwietnia chodzieska „patrolówka” zatrzymała w centrum miasta do kontroli drogowej opla, którym kierował 34-letni mieszkaniec Chodzieży. Podczas interwencji mężczyzna był pobudzony i nerwowy, co wzbudziło podejrzenia policjantów. Jak się później okazało, kierowca prowadził pojazd pod wpływem amfetaminy. Policjanci znaleźli także przy nim kilka porcji tego narkotyku. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę, a także – w formie elektronicznej – jego uprawnienia do kierowania. Za nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.
2 maja, przy ul. Fabrycznej w Chodzieży, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej skodę. Policjanci w tym przypadku także „mieli nosa”, bowiem 28-letni kierowca, jak się chwilę później okazało, prowadził auto będąc pod wpływem amfetaminy, ekstazy oraz metamfetaminy. Podczas przeszukania pojazdu, mundurowi znaleźli w bagażniku woreczek z metamfetaminą.
– W tym samym dniu, w nocy, policjanci w Chodzieży zatrzymali kierowcę, który jechał wraz z kobietą oraz 3-letnim dzieckiem. Jego nerwowe zachowanie go zdradziło. Mężczyzna przyznał w rozmowie z policjantami, że zażył wcześniej amfetaminę. Badanie moczu potwierdziło, że kierował pod jej wpływem. W torbie kobiety mundurowi znaleźli kilka gramów tego narkotyku. Zarówno mężczyzna jak i kobieta zostali zatrzymani do sprawy. Oboje już usłyszeli zarzut narażenia dziecka na niebezpieczeństwo, za które grozi do 5 lat więzienia. Dodatkowo kobieta usłyszała zarzut posiadania substancji zabronionej. Małoletni został przekazany pod opiekę babci – informuje st. asp. Karolina Smardz-Dymek, rzeczniczka prasowa chodzieskiej policji.
Jeśli badania krwi potwierdzą, że prowadzili będąc pod wpływem substancji prawnie zabronionych, to wszyscy wspomniani kierowcy będą mieli uzupełnione zarzuty o ten właśnie czyn.
Policja przypomina, że prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
– Korzystanie z takich używek ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W niektórych przypadkach może powodować senność czy otępienie, w innych pobudzenie, skłonność do agresywnych i ryzykownych zachowań na drodze. Kierowca musi być skoncentrowany i zdolny do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach otoczenia, a narkotyki z pewnością zaburzają tę sprawność i negatywnie wpływają na zmysły, co w konsekwencji prowadzić może do tragicznych skutków – ostrzega rzeczniczka chodzieskiej policji.
fot. KPP Chodzież
Komentarze