Stanisław Staszic a Konstytucja 3 maja

Stanisław Staszic a Konstytucja 3 maja

Pod pomnikiem Stanisława Staszica w Pile odbyły się uroczyste obchody święta Konstytucji 3 maja. Ta pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza została uchwalona w 1791 roku. Wiele zapisów w niej zawartych zawdzięczamy właśnie najsłynniejszemu pilaninowi.  

- Dla historyków jest to oczywiste, że była to mądra i odważna próba naprawy Rzeczpospolitej. Próba zapewnienia bezpieczeństwa narodowi i wielki krok ku nowoczesności. Reformy ustrojowe zaproponowane przez światłych posłów i wielu wybitnych myślicieli tej epoki. Wraz z urodzonym w Pile Stanisławem Staszicem stawiały odpowiedzialność za dobro wspólne i na pierwszym miejscu. Świadczy o tym chociażby zniesienie liberum veto. By umiejętność współpracy mogła zatriumfować nad egoizmem - powiedziała pod pomnikiem Stanisława Staszica zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska

Nie bez przyczyny pilskie uroczyste obchody miały miejsce pod pomnikiem Stanisława Staszica. Ten zasłużony dla Polski pilanin traktowany jest przez historyków jako jeden z ojców Konstytucji 3 Maja. Staszic swoim dorobkiem piśmienniczym i uwagami dotyczącymi funkcjonowania państwa wpisał się w wyznaczanie dróg naprawy ówczesnej Polski. Ich zwieńczeniem była właśnie Konstytucja 3 maja, która formalnie zniosła liberum veto, ustanowiła jedno państwo: Rzeczpospolitą Polską, wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą oraz niezawisłe sądy. Jednocześnie pozbawieni dotąd jakiejkolwiek ochrony chłopi, zostali objęci ochroną prawną państwa. Ustawa zasadnicza ograniczyła również immunitety prawne oraz przywileje szlachty. Celem tych ograniczeń było zapobieżenie możliwości przekupstwa szlachcica przez agentów obcego państwa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana przez Sejm za święto narodowe.

Komentarze