Miejska historia Wałcza swoje początki ma w XIV wieku, kiedy margrabiowie brandenburscy wydali swoim rycerzom przywilej założenie miasta. Miało to miejsce 23 kwietnia 1303 roku.
– To jest data historyczna dla naszego miasta, dlatego że to jest podpisanie aktu lokacyjnego miasta dokładnie w miejscu, w którym się znajdujemy. Historyczny Stary Rynek, pomiędzy dwoma jeziorami, Zamkowe i Raduń – mówi historyk Piotr Wojtanek.
Tak usytuowane miasto stwarzało możliwości obronne, a przecinające się szlaki handlowe oraz bliskość lasów i jezior zapewniały korzystne warunki do rozwoju.
Uroczyste obchody rozpoczęły się na Placu Wolności, tu zebrali się mieszkańcy oraz przedstawiciele miast partnerskich. Jednym z punktów programu było wspólne posadzenie dębu.
– Posadziliśmy piękne drzewo, piękny platan, który przez kolejne lata będzie rósł na Placu Wolności. To symbol zazieleniania, odbetonowywania naszego miasta – podkreśla Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.
Następnie uczestnicy korowodem udali się do Wałeckiego Centrum Kultury, tam czekał na nich tort, wystawa o historii Wałcza oraz jubileuszowa gala. Wcześniej, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymał Willy Klingbeil z niemieckiego miasta partnerskiego Werne. To przewodniczący Stowarzyszenia Pomocy Międzynarodowej Niemieckiego Czerwonego Krzyża, przyjaciel Wałcza od 29 lat, który wielokrotnie wspierał miasto.
– Bardzo dobrze się czuję z tym tytułem, jest to bardzo poruszająca dla mnie chwila i momentami brakuje mi słów – mówi Willy Klingbeil, Honorowy Obywatel Wałcza.
W niedzielę w Muzeum Ziemi Wałeckiej otwarto też jubileuszową wystawę pt. “Tu było, tu stało... małe i wielkie wałeckie historie”. Zwiedzający mogą podziwiać pamiątki ukazujące zmieniające się oblicze Wałcza.
Komentarze