Co zrobić z nadwyżką jedzenia po świętach?

Co zrobić z nadwyżką jedzenia po świętach?
Żywność można zakonserwować bądź podzielić się nią z innymi. Polacy do śmietników wyrzucają rocznie ponad 9 milionów ton jedzenia. Najwięcej w Boże Narodzenie i Wielkanoc.  
 
Po świętach do śmietników najczęściej trafia sałatka jarzynowa, pieczywo i owoce. To wszystko odpowiednio wcześniej można zagospodarować inaczej...  

- Zapewne nie byłoby nic złego, gdybyśmy do naszych sąsiadów w bloku zechcieli podejść, zapukać i przynieść taki poświąteczny prezent. Sądzę, że byłby przyjęty z wdzięcznością, najczęściej - mówi Mieczysław Augustyn, prezes Pilskiego Banku Żywności. 

W tym roku inflacja mocno podbiła ceny podstawowych produktów. To wpłynęło na ilość kupowanej żywności.

- Zawsze staramy się tak, żeby kupować tyle ile zjemy. U mnie nie zostaje. Mieliśmy takich gości, że wszystko zjedli. Tyle ile zjemy to mamy, a resztę chowamy do zamrażarki. Jak upiekliśmy więcej mięsa, to część schowaliśmy do zamrażarki - przyznają pilanie.  



To najprostszy sposób na uratowanie nadwyżki jedzenia. Mięso i wędliny można mrozić nawet przez pół roku. To co się da można też włożyć do słoików i poddać pasteryzacji. Resztą można się podzielić.  



- Zamiast czekać i wyrzucić to lepiej przynieść do tej jadłodzielni. Jest tutaj dużo osób, które z wielką chęcią z tego skorzystają. Szacunkowo, około 50 osób dziennie zagląda do tej jadłodzielni - zapewnia Piotr Kuta, opiekun jadłodzielni przy ulicy Okrzei w Pile. 
 
To nawet półtora tysiąca osób i blisko pół tony jedzenia tylko w ciągu jednego miesiąca. Specjalna lodówka stoi na terenie zboru zielonoświątkowego przy Okrzei w Pile. Zanosząc tam gotowe dania należy je podpisać i wskazać datę przygotowania. Zabrać z niej jedzenie może każdy, kto tylko potrzebuje takiej pomocy.

Komentarze