Nie ma chyba miejsca na świecie, gdzie nie znano by twórczości tego polskiego kompozytora, bo ponad wszelką wątpliwość Chopin był Polakiem.
- Jest pewna otoczka tej uniwersalności i francuszczyzny w jego dziełach, ale ten trzon to jest zawsze polskość. Nie mówiąc już o tym, że on nie chciał być Francuzem. Przecież pojechał do Francji jako syn Francuza. Mógł się zgłosić i powiedzieć, że chce obywatelstwo, a on tego nie chciał - tłumaczy prof. Irena Poniatowska, muzykolog, chopinolog.
Wybitna badaczka życia i twórczości Fryderyka Chopina przyjechała do Piły z okolicznościowym wykładem. Muzykolożka oraz chopinolożka poświęciła wiele książek oraz publikacji temu wirtuozowi. Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Zmarł na emigracji mając zaledwie 39 lat. Mimo krótkiego życia skomponował niemal 60 mazurków, 16 polonezów, po 19 walców i nokturnów, do tego pieśni, sonaty, etiudy czy preludia. W jego utworach przebija często nostalgia oraz tęsknota za ojczyzną będącą pod zaborami. Dzięki prywatnemu darczyńcy na korytarzu szkoły powstała także stała wystawa.
- Fundatorem galerii w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile jest Dydo Poster Collection z Krakowa, Krzysztof Dydo. Są to plakaty związane z wydarzeniami chopinowskimi w Polsce - mówi Andrzej Czaja, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile
Komentarze