- Przekazywanie wszystkich wiadomości, zbieranie podatków, prace związane z terenem wioski, co zagospodarować, kto chce coś nowego i jak to widzi, żeby się wioska rozwijała - wylicza Sylwia Molka, sołtys Tomaszewa.
Do tego dochodzi jeszcze organizowanie zebrań sołeckich czy wiejskich imprez. Obowiązków sołtys ma więc niemało. W dodatku to funkcja społeczna z niewielkim wynagrodzeniem. Nie ma się co dziwić, że mieszkańcy wsi nie palą się do tych obowiązków.
- Wybrali mnie ludzie, ale nie było chętnych przede wszystkim, bo często to dość niewdzięczna funkcja. Nie wiem czy z młodych ktoś by się podjął, bo oni to chcieliby wszystko na tacy - mówi Jan Nowak, sołtys Wysokiej Małej.
Młodych na wsiach brakuje. Wyjeżdżają do szkół, czasem na studia i już nie wracają.
- To jest nasza bolączka, że nasza wieś niestety się starzeje. Tu mamy duży problem. Nie rozbudowujemy się, nie ma nowych działek, nie ma odpowiedniej infrastruktury i ta wieś jakby trochę obumierała - twierdzi Mieczysław Dubowy, sołtys Leżenicy.
Na czele 111 sołectw z terenu powiatu pilskiego stoi 66 mężczyzn i 45 kobiet.
- I kto wie czy w kolejnych latach ten parytet nie będzie już na korzyść naszych pań sołtys - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Sołtysi otrzymali podziękowania za swoją pracę.
Komentarze