W Polsce co roku zawału mięśnia sercowego dostaje ponad 80 tys. osób, z czego ok. 60 proc. to mężczyźni. Najczęstszą przyczyną zawału jest miażdżyca, czyli zwężenie naczyń krwionośnych przez odkładający się cholesterol. Objawy są bardzo charakterystyczne.
- Silny ból w klatce piersiowej, promieniujący najczęściej do lewej kończyny górnej bądź pleców, któremu towarzyszy duszność. Ten ból pojawia się z reguły podczas wysiłku - mówi dr n. med. Paweł Kaźmierczak, dyrektor medyczny American Heart of Poland.
Kluczowe jest, aby taki pacjent trafił do szpitala w ciągu godziny. Wtedy jego szanse na przeżycie są największe. Istotna jest także odpowiednia rehabilitacja po zawale.
- Modyfikacja stylu i trybu życia powoduje, że rokowanie u tych pacjentów jest zdecydowanie lepsze i możemy tym pacjentom poprzez właśnie taką profilaktykę istotnie wydłużyć czas życia - dodaje lekarz.
Z tego powodu powstał w Polsce program kompleksowej opieki dla takich pacjentów nazwany w skrócie KOS-zawał. Według danych Ministerstwa Zdrowia, program ten zmniejsza śmiertelność w pierwszym roku po zawale aż o 30 proc. Realizuje go także Szpital Specjalistyczny w Pile. Łącznie w samej Wielkopolsce to już 13 ośrodków.
- Są to wszystkie szpitale, które posiadają oddziały kardiologiczne z pracowniami hemodynamicznymi. Możemy więc powiedzieć, że w Wielkopolsce jesteśmy naprawdę całkiem dobrze przygotowani, aby pomagać pacjentom po zawale mięśnia sercowego - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału NFZ.
A najlepiej do niego nie dopuszczać. Przyczynić się do tego mają wykłady edukacyjne.
- Uważamy, że znacznie łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Głównym celem fundacji Z sercem do pacjenta jest organizacja klubów pacjenta. Spotkań edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, ale także tego jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym - mówi Katarzyna Kucia-Garncarczyk, dyrektorka fundacji Z sercem do pacjenta.
Organizuje je fundacja działająca przy American Heart of Poland. Grupie, która od ubiegłego roku zarządza oddziałem kardiologii w pilskim szpitalu. Pierwsze spotkanie edukacyjne odbyło się w dawnym kinie Iskra.
- Przed nami jestem osobiście przekonany, będą kolejne tego typu akcje edukacyjne, które pozwolą nam jako potencjalnym pacjentom i mieszkańcom, po prostu bardziej poznać prewencję i profilaktykę, która jest związana z tego typu schorzeniami - twierdzi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Kolejne otwarte spotkanie dla mieszkańców Piły już w maju.
Komentarze