104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia 1918 roku wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W Muzeum Okręgowym w Pile jest wiele pamiątek związanych z tą rocznicą. 

Dziś muzeum czynne jest do godz. 16.00. Zwiedzając je można obejrzeć odznaki, odznaczenia, dokumenty, zdjęcia, broń, oporządzenie i umundurowanie, zarówno polskie, jak i pruskie. To wszystko na ekspozycji stałej w gablocie poświęconej bohaterskiemu zrywowi. 



- Większość tych obiektów to pamiątki po weteranach: przedwojenne, jak i powojenne. Te przedwojenne są szczególnie cenne, gdyż za ich posiadanie w okresie II wojny światowej groziła śmierć lub obóz koncentracyjny. Wielu weteranów opowiadało mi, iż osobiście niszczyli swoje powstańcze pamiątki w okresie okupacji. Właśnie umundurowanie z 1919 r. jest najrzadszą i najbardziej poszukiwaną rzeczą wśród muzealników. Dumą naszego zbioru jest czapka, rogatywka strzelca Wojsk Wielkopolskich wz. 1919 z lat 1919-1920. Uszyta z sukna niemieckiego w kolorze feldgrau. Na szwach brytów wypustki karmazynowe. Daszek fibrowy, lakierowany na czarno. Nad nim skórzany pasek, lakierowany na czarno, z dwoma klamerkami, przesuwkami jak w pruskich skórzanych hełmach - pickelhaubach. Pasek mocowany dwoma wypukłymi, skórzanymi guzikami z metalowymi wąsami. Nad otokiem, pośrodku na przecięciu wypustek metalowy, srebrzony orzeł Wojsk Wielkopolskich wz. 1919. Z lewej strony przyszyty trefl w kształcie potrójnej pętlicy z zielonego, bawełnianego sznurka z jedną czerwoną obrączką oznaczającą stopień starszego szeregowego. U dołu trefla skórzany guzik. Potnik skórzany, brązowy. Podszewka zielona, płócienna, uszyta z czterech brytów. Na jednym z nich inicjały właściciela czapki „ K. F.” Niestety, nie wiemy kto kryje się pod tym inicjałem. Elementy umundurowania Wojsk Wielkopolskich z okresu 1919-1920 są wielką rzadkością, a opisana czapka znajduje się na ekspozycji stałej w gablocie poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu 1918-1919 - opowiada Marek Fijałkowski, starszy kustosz w Muzeum Okręgowym w Pile. 

A więcej na temat rocznicy Powstania Wielkopolskiego w dzisiejszym wydaniu Informacji oraz w Rozmowie Dnia, której gościem będzie właśnie Marek Fijałkowski. 

fot. Muzeum Okręgowe w Pile 

Komentarze