Nurkowanie z jesiotrami. Po co to?

Nurkowanie z jesiotrami. Po co to?
Jak wspomóc usamodzielnianie się osób z niepełnosprawnościami - tego uczyli się studenci i pracownicy socjalni z Wielkopolski. W Pile nad jeziorem Płotki uczestniczyli w specjalnym pokazie nurkowania z oswojonymi jesiotrami. Ryby te pomagają w rehabilitacji.  
 
To nowość nie tylko w kraju. Jesiotry świetnie się spisują w rehabilitacji szczególnie osób niewidomych. Ale już samo nurkowanie dla ludzi z niepełnosprawnościami jest niesamowitym przeżyciem i wyjściem poza własne ograniczenia.  

Jesiotry w roli rehabilitantów już pracują na Płotkach 

- Pokazujemy, że mogą, że dadzą radę i takie osoby, gdy wejdą pod wodę czują się, wtedy, sami tak mówią, czują się pełnosprawne - tłumaczy Krzysztof Trawiński, instruktor nurkowania, prezes stowarzyszenia Krok po Kroku HSA. 
 
A ich ograniczenia znikają.  
 
- Jeżdżę na wózku na co dzień, co pomaga przemieszczać się na dłuższe dystanse, ale również, stanowi pewnego rodzaju ograniczenie, a w wodzie, mogę poruszać się na każdej płaszczyźnie, na każdej głębokości i moje ruchy nie są ograniczone w żadnym kierunku -

 wyjaśnia Piotr Przybylski, członek stowarzyszenia Krok po Kroku HSA. 
 
Dodatkowo tu w bazie poznają się nurkowie z całego regionu. Nawiązują się nowe znajomości, a nawet przyjaźnie.



A nowego spojrzenia na rehabilitację uczyli się tu studenci oraz pracownicy socjalni z Wielkopolski. Przyjechali do Piły, by spojrzeć na problem rehabilitacji z innej strony. Bo wciąż w społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że...  
 
- Wózek, kule ograniczają człowieka. Ja o tym miejscu usłyszałam i chciałam pokazać to miejsce także tym, którzy, maja okazję, szansę, są zawodowo związani z pracą na rzecz osób z niepełnosprawnościami, bo tutaj wszelkie stereotypy zanikają - przekonuje Maria Krupecka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu. 
 
Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA od lat pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami.  

fot. Stowarzyszenie Krok po Kroku HSA

Komentarze