Kolejne ćwiczenia na strzelnicy. Strażnicy szkolą się regularnie. Tym razem także na Grotach. To nowy nabytek. Karabinki dostali w tym roku.
- Prowadzimy czynności policyjne, w związku z czym uzbrojenie, posiadanie środków przymusu bezpośredniego jest bardzo istotne, oprócz tego mamy do czynienia z przestępstwami mniejszego kalibru, ale musimy mieć świadomość, że każdą osobę, którą spotkamy w lesie, która legitymujemy w jakimś celu to może być osoba poszukiwana - tłumaczy Łukasz Paprocki, starszy strażnik leśny, Nadleśnictwo Lipka.
I zdeterminowana, więc może być niebezpieczna. Złodzieje drewna czy kłusownicy w lasach to norma.
- W lesie spotykamy złodziei samochodów, różnego rodzaju przestępstwa narkotykowe, także to posiadanie broni nie wynika z niczego. Trzeba być przygotowanym na różne sytuacje - wyjaśnia Marcin Grabiec, starszy strażnik leśny, Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.
Sprzymierzeńcem strażników są nowe technologie. Coraz częściej w swojej pracy używają dronów. To nie tylko dodatkowe oczy, ale i nagrany materiał jest niezbitym dowodem w sądzie. Fotopułapki instalowane w lasach są już normą.
- Wykorzystanie fotopułapek znacznie ułatwia nam pilnowanie, dozorowanie tych miejsc, gdzie jest składowane drewno, jak również miejsc, które są narażone na wywóz nieczystości, śmieci - mówi Wojciech Ostapowicz, starszy strażnik leśny, Nadleśnictwo Płytnica.
Niestety wciąż nie brakuje w lasach dzikich wysypisk śmieci.
Na zaskakującą sytuację natrafili też strażnicy z Nadleśnictwa Lipka. Znaleźli w lesie nieprzytomnego grzybiarza.
- Reanimowali starszego pana, mieli AED - pomogło. Stąd taki pomysł, że my jako formacja, która przebywa większość czasu w terenie, w trudnym terenie, żebyśmy mieli to na wyposażeniu w razie takiego nagłego zdarzenia - mówi Damian Turug, strażnik leśny, Nadleśnictwo Jastrowie.
W tym wypadku pierwsza pomoc uratowała mężczyźnie życie. Dlatego coraz więcej strażników przechodzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Takie wyposażenie jest też już normą w ich samochodach.
Komentarze