Dwudniowe prezentacje rozpoczęły się od targów edukacyjnych. W sobotę z kolei, na kilkunastu stoiskach swoją ofertę prezentowały firmy z regionu.
- Towarzyszą nam pilscy i nie tylko pilscy przedsiębiorcy, ponieważ formuła jest subregionalna. Nie stawiamy granic na granicy administracyjnej miasta. Rynek subregionalny sięga tak daleko, jak tylko pilanie poszukują swojej szansy na rozwój zawodowy - mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.
Szansę te miały nie tylko osoby bezrobotne, ale także te, które chciały zmienić swoją dotychczasową pracę lub na rynek pracy dopiero wkraczają.
- Podoba mi się tutaj. Kompetentni ludzie. Złożyłem już kilka CV i może coś się znajdzie. Kiedy przyjechałam do Piły, pracowałam zdalnie jako informatyk w Ukrainie. Teraz nasza firma jest już zamknięta przez kryzys i szukam teraz pracy w Polsce. Dzięki temu wiem jakie firmy szukają pracowników, na jakie stanowisko, jakie mają wymagania - mówią uczestnicy.
Te bywają bardzo różne. Pracodawcom coraz bardziej zależy na jak największej wszechstronności pracownika. Sam dyplom uczelni już nie wystarczy. Liczy się także doświadczenie. Najbardziej rozchwytywani na rynku pracy są za to wysoko wykwalifikowani specjaliści.
- Pracodawcy borykają się z pozyskaniem specjalistów i z tym jest największy problem. Są to osoby doświadczone, które generalnie funkcjonują w swoich macierzystych firmach, natomiast rotacja jest bardzo mała - mówi Wioletta Żybort, doradca zawodowy.
O tym jaki zawodowy kierunek warto obrać rozmawiano w trakcie warsztatów. Eksperci pomagali także w napisaniu CV czy listu motywacyjnego.
Komentarze