W aptekach brakuje leków

W aptekach brakuje leków
Brakuje coraz więcej leków - alarmują farmaceuci. Hurtownie nie realizują zamówień, a aptekarze boją się, że niedługo skończą im się zapasy.  
 
Pełne półki lekarstw i pacjenci realizujący swoje recepty. Tak wygląda zwykły dzień w jednej z aptek w Ujściu. Klienci realizują recepty od lekarzy lub kupują inne suplementy poprawiające stan zdrowia.  


 
Wszystko jest. Nie brakuje leków. Na serce dla męża przede wszystkim. Rzadko zaglądam do apteki, dlatego trudno powiedzieć - mówią mieszkańcy Ujścia.
 
Rzeczywistość nie wygląda jednak tak optymistycznie. Farmaceuci informują, że brakuje podstawowych leków na cukrzycę, nadciśnienie, astmę i antybiotyków. Przerwy w dostawach zaczęły się w sierpniu, jednak z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej. Aptekarze twierdzą, że za chwilę nie będą mieli czego zaoferować pacjentom.  


 
Są ciągłe, coraz większe braki. Gdy robimy zamówienia do hurtowni to zawsze brakowało połowy. Teraz coraz więcej leków brakuje, około 2/3. Są ciągłe problemy z dostępnością. Ciągle musimy robić pacjentom zamienniki, a wielu starszych pacjentów nie lubi zamienników i woli, żeby to były oryginały - tłumaczy Jan Hofmann, kierownik apteki w Ujściu.
 
Brakuje też leków, które nie mają żadnych zamienników. W obliczu kryzysu apteki udostępniają sobie wzajemnie brakujące medykamenty. Pacjenci z całej Polski rozpaczliwie szukają potrzebnych lekarstw w najdalszych regionach kraju.  
 
 – Nierzadko zdarza się, że pacjenci jadą po 100, 200 kilometrów - ze Szczecina, Poznania, Wyrzyska, Chodzież. Przyjeżdżają do nas, bo taki lek mamy u siebie w aptece - mówi Kordian Dryka, farmaceuta.
 
Informacje dotyczące dostępności leków mają także trafiać bezpośrednio do lekarzy. Nad takim rozwiązaniem pracuje resort zdrowia. Medycy mieliby wgląd w listę brakujących leków, dzięki czemu od razu mogliby przepisywać pacjentom odpowiednie zamienniki. Jednak jak przyznają urzędnicy nikt nie wie, kiedy system może zacząć działać.  

Komentarze