Jak zaznaczają autorzy raportu ubiegły rok był czasem stopniowego powrotu pasażerów do kolei w związku ze zmniejszającym się wpływem pandemii na ograniczenia w przemieszczanie się. Pasażerowie w coraz większym stopniu zaczęli korzystać z transportu zbiorowego, a przewoźnicy rozwijali ofertę, co przełożyło się m.in. na wzrost liczby zatrzymań pociągów.
Pomimo lepszej oferty przewozowej i większej mobilności wśród pasażerów na wielu stacjach, zwłaszcza w dużych miastach, liczba pasażerów była znacząco niższa niż przed okresem pandemii. Ogólna wielkość wymiany wyniosła 489,2 mln wsiadających/wysiadających. To wzrost o 17,2% w stosunku o 2020 r., ale znacząco mniej niż w 2019 r. kiedy to odnotowano wymianę pasażerską na poziomie ponad 669 mln wsiadających/wysiadających. Warto jednak pamiętać, że rok 2021 również miał swoje ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią.
I tak w 2019 roku na stacji w Pile wsiadało lub wysiadało ponad 1,3 mln podróżnych. Rok później było ich aż o 0,4 mln mniej. Ubiegły rok przyniósł wzrost liczby osób korzystających z pilskiego dworca, było ich ponad 1,1 mln. To 83. wynik w kraju. Najbardziej obleganym dworcem jest Wrocław Główny (17,11 mln podróżnych), na drugim miejscu znalazł się Poznań Główny (14,98 mln). Łącznie Urząd Transportu Kolejowego zbadał ruch pociągów na 2818 stacjach pasażerskich.
Według danych urzędu na pilskim dworcu w 2021 roku zatrzymywały się średnio cztery pociągi na godzinę.
Dane o wymianie pasażerskiej UTK zebrał na podstawie deklaracji większości przewoźników.
fot. archiwum
Komentarze