Chociaż Powiatowe Centrum Zdrowia Psychicznego oficjalnie otwarto właśnie teraz, to działa już od niemal miesiąca. Przez ten okres poradnia przyjęła już 160 pacjentów.
- Pracujemy intensywnie. Zebraliśmy zespół specjalistów i to jest nasz największy sukces. Udało nam się zebrać niemal 30 specjalistów: psychoterapeutów, psychoterapeutów uzależnień, psychologów czy terapeutów środowiskowych, to jest taka nowa funkcja - przyznaje Magdalena Nowojska, dyrektorka powiatowego środowiskowego centrum zdrowia psychicznego.
Powstanie placówki to odpowiedź na obecne czasy. Trudne szczególnie dla młodych osób.
- Inwestycja, która powinna być w każdym większym ośrodku. Dlatego, że szczególnie dwa ostatnie lata wyrządziły pewne negatywne konsekwencje w naszej konstrukcji psychicznej
- przyznaje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
A widać to szczególnie w statystykach. Niektóre liczby są niezwykle alarmujące.
- Jasne jest, że stan psychiczny Polaków jest coraz gorszy. Ale nie wiem, czy zdajecie sobie państwo sprawę z tego, że z raportów wynika, że większość osób (mówię też o osobach dorosłych) ginie w wyniku zamachów samobójczych, niż w wypadkach samochodowych. To jest dramatyczna statystyka - przypomina Agnieszka Molęda, psychiatra.
I żeby ją poprawić, PCZP oprócz zajęć z osobami już borykającymi się z pewnymi problemami, proponuje także leczenie profilaktyczne.
- Będziemy prowadzić różnego rodzaju warsztaty i treningi przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. To są m.in. treningi umiejętności społecznych, działania związane z profilaktyką uzależnień - mówi Aleksandra Skrzypek, fundacja Ciszum.
A także powstanie na przykład klubu socjoterapeutycznego. Na powstanie tego centrum powiat pilski, Fundacja Ciszum oraz CenterMed Poznań otrzymały 7 milionów z funduszy unijnych. W przyszłości nie jest wykluczone powstanie takiego ośrodka dla dorosłych mieszkańców powiatu.
Komentarze