Przygotowania do prawosławnej Wielkanocy - VIDEO

Przygotowania do prawosławnej Wielkanocy - VIDEO
Przybywający w Polsce Ukraińcy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. W wielu domach, na tyle na ile to możliwe, dekorowane będą jajka i pieczona będzie pascha. Bez wielkanocnego chleba nie ma dla nich świąt.  
 
Pascha to dla wyznawców prawosławia wielkanocny chleb. Tyle ile regionów, tyle przepisów. Tu w domu w Pile, w którym mieszkają dwie rodziny uchodźców wojennych powstaje pascha z drożdżowego ciasta z rodzynkami.  
 
- Jeśli pascha nie została poświęcona w Cerkwii, to poświęcona gałązka wierzbowa działa tak, jakby była poświęcona - tłumaczy Swietłana Litwin. 
 
Ciasto musi wcześniej odpowiednio długo dojrzewać. Proces pieczenia rozciąga się więc na wiele godzin. Już samemu wkładaniu ciasta do piekarnika towarzyszy specjalny rytuał.  

- Wkładając paschę do piekarnika trzeba się pomodlić. To krótka modlitwa, ale jest cel: tradycja - dodaje Ukrainka mieszkająca w Pile. 
 
Tradycją też jest odwiedzane cerkwi w sobotę. Tak jak u nas zabiera się koszyk z jedzeniem do poświęcenia.  

- U nas w cerkwi jest tradycja, by zabrać butelkę czerwonego, słodkiego wina Kagor. U nas w cerkwi duchowny święci wino i moczy kawałek skórki od chleba w winie i daje, nawet maleńkim dzieciom, tak trzeba, to błogosławieństwo, pozwala zachować dobrą energię - mówi Swietłana Litwin. 
 


Jedyna cerkiew w regionie znajduje się w Wałczu. Tam też jest kościół grecko-katolicki. Ksiądz z tej ostatniej parafii odwiedzi też Piłę. W kaplicy św. Jana Bosko przy ul. Libelta w sobotę poświęcenie pokarmów będzie o godz. 11, a liturgia niedzielna o godz. 12. Wielu uchodźców skorzysta z tej możliwości.  



- W domu chodzimy do cerkwi, święcimy paschę. A teraz, no zobaczymy, będziemy w domu. Pieczemy Paschę, gotujemy jajka, kraszanki tak jak je przygotowujemy w domu - mówi Olena Sierga. 
 
Na tyle na ile się da. Bo na Ukrainie zostali mężowie, bracia, synowie, wnuki...  

- Tu jest dobrze, tu są ludzie dobrzy, bardzo dobrzy... ale dom, to dom - płacze starsza kobieta. 

By tę tęsknotę za domem złagodzić wiele samorządów organizuje okolicznościowe spotkania. W Chodzieży w najbliższą niedzielę o 9.30 w kościele św. Floriana przy Rynku będzie wspólna modlitwa o pokój.  

- Zapraszamy mieszkańców Ukrainy, którzy mieszkają na terenie powiatu do sali sportowej przy zespole szkół na Wyszyńskiego, tam będzie poświęcenie potrwa i takie symboliczne, śniadanie i odrobina słodkości dla dzieci  - zaprasza Mariusz Witczuk, wicestarosta chodzieski. 
 
Na terenie powiatu chodzieskiego mieszka około 800 uchodźców.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.