82 rocznica Zbrodni Katyńskiej

82 rocznica Zbrodni Katyńskiej
W Pile uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziś przypada 82 rocznica zbrodni dokonanej przez Sowietów na Polakach. 

- Tragiczne wydarzenia, które dziś przypominamy, były wynikiem napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. Już w pierwszych dniach wrześniowej agresji z 1939 roku, Sowieci aresztowali tysiące urzędników, nauczycieli, duchownych, policjantów, członków organizacji patriotycznych, których po krótkim pobycie w więzieniach albo zamordowano, albo wywieziono do łagrów.
Do niewoli czerwonoarmistów dostało się również 250 tysięcy polskich żołnierzy, których także osadzono w obozach i więzieniach. Z tej grupy wyłączono oficerów, bo Sowieci mieli wobec nich odrębne plany. I 82 lata temu, 5 marca 1940 roku ten plan zaczęli realizować, mordując 21 875 oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji. Zbrodni oprawcy dokonali w Katyniu – gdzie zginęli jeńcy z Kozielska, w Charkowie – tam zginęli jeńcy Starobielska oraz w Kalininie – gdzie mordowano jeńców z obozu w Ostaszkowie.
Miejsc kaźni było więcej, o wielu z nich nie wiemy do dziś. W każdym przypadku jednak Polaków mordowano strzałem w tył głowy w piwnicach więzień, w tajnych siedzibach NKWD lub wprost nad wykopanymi wcześniej masowymi grobami, na których następnie dla zatarcia śladów zbrodniarze posadzili młode drzewa.

Minęły 82 lata, a sprawców zbrodni do dzisiaj nie osądzono. Przez prawie 50 lat próbowano zbrodnię katyńską wymazać z naszej pamięci, zakazując nawet wspominania pomordowanych na wschodzie lub wmawiając Polakom, że mordercami byli hitlerowcy.
Jednak słowo Katyń, mimo kłamliwej propagandy i represji wobec mówiących prawdę, przetrwało w zbiorowej pamięci kolejnych pokoleń Polaków, jako symbol polskiego męczeństwa na kresach wschodnich II RP. Zbrodnia katyńska i świadomość kto jej dokonał, zbudowała i nadal buduje naszą tożsamość.

Symbolicznie Katyń, jest bowiem nie tylko świadectwem niezawinionego cierpienia naszych rodaków, lecz jest również dowodem na to, jak geopolityczne gry i interesy mocarstw sprawiły, że oprawców nigdy nie osądzono, a jedyną dla nich karą jest dzisiaj hańba i niesława.
Katyń pozwala nam również docenić pokój, wzajemne wsparcie i piękno codzienności. Zwłaszcza dziś, gdy kolejny zbrodniarz morduje niewinnych tuż za naszą granicą. I choć zło znowu odrodziło się na wschodzie, to wierzymy, że życie zwycięży śmierć, a nadzieja wygra z rozpaczą -
czytamy na stronie Urzędu Miasta w Pile. 

fot. UM Piła 

Galeria

82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej 82 rocznica Zbrodni Katyńskiej

Komentarze