Posagi Walesa, Trzygłowa, Swarożyca i Peruna oraz bogini Mokosz na Gontyńcu

Posagi Walesa, Trzygłowa, Swarożyca i Peruna oraz bogini Mokosz na Gontyńcu
Rzeźby prasłowiańskich bożków stanęły przy drodze prowadzącej na Gontyniec niedaleko Chodzieży. Figury to tak naprawdę wielkie ule, w których niebawem zamieszkają pszczoły.  
 
– Jest to projekt realizowany przez Chodzieski Dom Kultury pod nazwą “Wzbogacenie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacenie bioróżnorodności lasów chodzieskich”. Będzie to założenie pasieki edukacyjnej w postaci bożków słowiańskich. Ule figuralne, które będą stały u podnóża wzgórza Gontyniec będą rozstawione wzdłuż drogi leśnej na długości około jednego kilometra. Jest to 5 rzeźb - mówi Marzena Kryza, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Podanin. 




 
Przedstawiają czterech bożków Walesa, Trzygłowa, Swarożyca i Peruna oraz słowiańską boginię płodności Mokosz. Perun stanie na szczycie wzgórza, gdzie niegdyś, co potwierdziły prace archeologiczne, mieściła się słowiańska świątynia. Nadleśnictwo Podanin udostępniło swój teren i ustawi rzeźby. Leśnicy pomogą także zasiedlić ule. Każdy z nich ma ponad 2 metry i waży blisko tonę. Autorem figur jest Marek Zalewski.  

Koszt inwestycji to 50 tysięcy złotych z czego 70 proc. pochodziło ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Komentarze